Trzy pokolenia sztuki. Malarstwo
14.04.2014

Ratusz Staromiejski (Piwnica Gdańska)

Wernisaż wystawy odbył się 2 lipca 2013 o godz. 15.30

Organizatorami wystawy było Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Związek Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa Okręg Toruński. Wystawa była objęta honorowym patronatem Ambasadora Republiki Tunezji w Polsce JE Pana Slim Ben Jaâfar, który swoją obecnością uświetnił wernisaż.

„Trzy pokolenia sztuki. Malarstwo” to wystawa towarzysząca V Międzynarodowemu Sympozjum Malarskiemu MALOWNICZA BARBARKA 2013. Uczestnikami sympozjum byli artyści z dziewięciu krajów: Włoch, Niemiec, Turcji, Tunezji, Holandii, Rosji, Ukrainy, USA i Polski.

Podczas wystawy zaprezentowany został dorobek artystyczny trzech tunezyjskich, spokrewnionych ze sobą artystów: Mohameda Habiba Rokbani, Nejiba Rokbani i Imeda Rokbani. Pomimo tego samego pochodzenia oraz bliskich więzi pomiędzy artystami ich style zasadniczo różnią się od siebie. To odmienność i indywidualność była tutaj najciekawszym tematem.

Najstarszy artysta, Mohamed Habib Rokbani, zaprezentował prace wykonane w technice akwarelowej. Malarz zajmuje się akwarelą od ponad czterdziestu lat. Artysta brał udział w wielu międzynarodowych plenerach artystycznych, a jego prace pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, również o zasięgu międzynarodowym.

Jego kuzyn Nejib Rokbani jest założycielem galerii Marina Cap Monastir, również uczestniczył w wielu plenerach i wystawach, a jego prace niejednokrotnie były nagradzane np. podczas Festiwalu Sztuki w Kasimowie (Rosja).

Najmłodszy z nich, Imed Rokbani, syn Mohameda, dyplom Akademii Sztuk Pięknych odebrał w 2007 roku. Obecnie jest właścicielem Prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych. Prace artysty uczestniczyły w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Wszyscy artyści są członkami Zarządu Stowarzyszenia Sztuk Pięknych (ABAM), które organizuje co roku na zakończenie lata Międzynarodowy Festiwal Sztuk Pięknych w Monastyrze. Festiwal ten daje artystom możliwość wymiany myśli, poglądów czy doświadczeń podczas wspólnych plenerów i warsztatów oraz pozwala na poznanie różnorodności stylów w sztuce. Toruński Związek Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa jest kolejną organizacją, która wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk pięknych w Monastyrze i podpisała porozumienie z tunezyjskim Stowarzyszeniem Sztuk Pięknych.

Sumita Mira Sangar