Mikołaj Kopernik - życie i działalność

Wystawa trwała od 19.02.2013 do 26.05.2013

Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Kurator wystawy: Magdalena Dembek

Wystawa składała się z 15 plansz wielkoformatowych, na których zostały podjęte następujące tematy: Toruń – miasto rodzinne Kopernika / Dom i środowisko Mikołaja Kopernika / Kraków doby Jagiellonów i pierwsze lata studiów/ Bolonia – studia prawnicze / Padwa – studia medyczne; zetknięcie się z wiedzą przyrodniczą / Rzym – pobyt w roku jubileuszowym 1500 i kontekst miasta – stolicy świata chrześcijańskiego / Doktorat z prawa kanonicznego i kwestia kapłaństwa Kopernika oraz późniejszej kariery kościelnej / Powrót na Warmię i służba u boku bp. Watzenrode – praca administratora dóbr kościelnych i służba lekarza na terenach Warmii / Zainteresowania ekonomiczne Kopernika / Prace astronomiczne na Warmii – Olsztyn, Frombork (obserwacje, kwestia pavimentum) / Współpraca z europejskimi uczonymi, w tym kontakty z Retykiem, oraz pierwsze publikacje astronomiczne, m.in. „Komentarzyk” / Obowiązujący system geocentryczny Ptolemeusza / Ogłoszenie nowego porządku Wszechświata / „De revolutionibus...” jako nośnik idei naukowych odkrywających prawdę o otaczającej nas rzeczywistości.

Michał Kłosiński