W kręgu obrzędów. Azja i Oceania
28.08.2014 Administrator

Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika,

Wystawa czynna od 10 maja do 29 września 2013 r.

Kurator: Magdalena Nierzwicka

Aranżacja plastyczna: Magdalena Nierzwicka

Azja i Oceania

„Obrzędy maja stałe miejsce w kalendarzach i ludzkich sercach na całym świecie. Choć festiwale i rytuały zakorzenione są w przeszłości, nadają sens teraźniejszości. W poszukiwaniu dzikich rytuałów wciąż praktykowanych w XXI wieku wybrałam daleką Oceanię i Azję. Fascynacja odległymi kulturami, ich obyczajami i życiem codziennym była od zawsze obiektem moich pragnień. Celem mojej podróży było przeniesienie się w świat, który w minimalnym stopniu został dotknięty przez zachodnią cywilizację. Pojecie XXI wieku w krajach rozwijających się ma zupełnie inne znaczenie niż w Europie. Życie bez bieżącej wody, elektryczności, technologii, czy sklepów. Każdy codziennie zdobywa dla siebie jedzenie łowiąc, polując na dziki, krokodyle, czy wspinając sie na palmy po kokosy, banany i inne owoce. Koncept znanej nam „higieny” praktycznie nie istnieje, a toalety, jeżeli są, to często formie drewnianej chatki zbudowanej nad woda, w której tubylcy zarazem kąpią się, czy myją naczynia… Podróżowanie po takich miejscach to wielkie wyzwanie i niecodzienna przygoda. Wysoki poziom adrenaliny nie ulegał zmianie przez 2 lata trwania mojej podróży. Obcowanie z tubylcami, doświadczanie ich obyczajów, obserwacja stylów życia, została przedstawiona na tej wystawie. Festiwale oraz problemy życia codziennego skontrastowane zostały z innymi zakątkami naszego ekscytującego świata. Plemiona, z którymi obcowałam przez ostatnie miesiące nauczyły mnie, że można żyć szczęśliwie posiadając niewiele, ponieważ posiadanie zbyt wiele przysłania nam szczęście codzienności”.

Karolina Sypniewska