Kolekcja Pakoska. Sztuka Polska
28.08.2014 Administrator

Ratusz Staromiejski, Sala Wystaw Czasowych

Wystawa czynna: 27 IV - 1 IX 2013 r.

Kurator wystawy – Anna Kroplewska-Gajewska

Aranżacja plastyczna – Antoni Michalak

Kolekcja Pakoska od 2000 r., gdy eksponowana była w Muzeum Okręgowym w Toruniu, zmieniła swój charakter - od dzieł artystów związanych z krakowskim Towarzystwem Artystów Polskich „Sztuka” w kierunku reprezentacji najistotniejszych zagadnień polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja obecnie 130 dzieł wybitnych artystów polskich m.in.: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego oraz Jana Cybisa, Artura Nachta-Samborskiego i Andrzeja Wróblewskiego. Wybitne dzieła z kolekcji reprezentują sztukę polską na wystawach za granicą (np. obrazy Andrzeja Wróblewskiego, Włodzimierza Pawlaka).

Tworzona od wielu lat w regionie kolekcja prywatna zawiera dzieła artystów polskich, których twórczość bardzo dobitnie odzwierciedla złożoną sytuację społeczeństwa polskiego w końcu XX i na początku XXI w. Szczególnie istotne są dzieła sztuki z 2 poł. XX w, które prezentują nurt koloryzmu (m.in. prace J. Cybisa, P. Potworowskiego, A. Nachta-Samborskiego), socrealizmu (Helena i Juliusz Krajewscy), sztuki zaangażowanej (prace Andrzeja Wróblewskiego), artystów Grupy Krakowskiej (m.in. prace Marii Jaremy, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego) grupy „Wprost” (prace Leszka Sobockiego), abstrakcji geometrycznej (m.in. prace Henryka Stażewskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora), wizualizmu (m.in. prace Jana Berdyszaka), minimalizmu (praca Aleksandry Jachtomy), nowej figuracji (m.in. praca Janusza Przybylskiego), hiperrealizmu (praca Andrzeja Sadowskiego) oraz nowej ekspresji lat 80. (prace Włodzimierza Pawlaka, Jarosława Modzelewskiego). Na szczególną uwagę zasługują obrazy z końca XX i początku XXI w. takich autorów jak: Beata Ewa Białecka, Leon Tarasewicz, Rafał Bujnowski, Tomasz Tatarczyk i Włodzimierz Jan Zakrzewski. Wymienione malarstwo uzupełnia zbiór rzeźby – m.in. Konstantego Laszczki, Xawerego Dunikowskiego, Katarzyny Kobro, Alina Szapocznikow.

Wystawie towarzyszył katalog Kolekcja Pakoska. Sztuka polska wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Publikacja wsparta finansowo ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.