Numizmatyczne reminiscencje w medalierstwie polskim
28.08.2014 Administrator

Ratusz Staromiejski, Mała Galeria II p.

Wystawa czynna: od 18 kwietnia do 29 września

Kurator: Adam Musiałowski

Numizmaty

W 1816 r. St. Kostka Potocki w swojej rozprawie o medalach Wstęp, czyli rozprawa o medalach mianowicie narodowych w względzie ich użyteczności i sztuki ... czytamy: „ Dzisiejsze [medale] zupełnie odosobnione od monety bieg mające, są pomnikami, sławie osób, czynów i zdarzeń publicznych lub prywatnych jedynie poświęconemi”.

Nigdy jednak numizmatyka z medalierstwem się nie rozstała. To medalierzy byli i są projektantami monet, to oni też wiele swoich prac poświęcili wybitnym badaczom, zasłużonym kolekcjonerom i propagatorom tej specjalności historycznej. W wielu też gabinetach numizmaty sąsiadują z medalami.

Każdy temat wystawienniczy można realizować i komponować na wiele sposobów tematycznych. Tak też bywa i przy „projekcji” medali. Dotychczasowe koncentrowały się na autorsko-biograficznych, czy też na wydarzeniach związanych z luminarzami nauki i sztuki, bądź wplatane były w ogólny kontekst wystawy.

Wystawa "Numizmatyczne reminiscencje w medalierstwie polskim", ograniczona do zbiorów trzech muzeów – Okręgowych: w Toruniu i Bydgoszczy oraz Narodowego w Poznaniu – rejestrowała wycinek medalierstwa polskiego poświęconego tuzom numizmatyki, historii pieniądza polskiego oraz drobnym, tym niemniej ważnym wydarzeniom w skali regionalnej.

Spośród medali prezentowanych na wystawie warto było zwrócić uwagę na zespół medali wykonanych dla upamiętnienia tych dawnych i współczesnych przedstawicieli numizmatyki, których prace i dorobek na długie lata pozostaną podstawą i zachętą do dalszych badań. Bardzo ciekawym cyklem zaprezentowanym na wystawie były prace wybitnego medaliera Witolda Korskiego z serii królewskiej przedstawiające historię polskiej monety na tle wydarzeń, związanych z panowaniem poszczególnych władców. Autor, z wykształcenia architekt, jest równocześnie artystą-medalierem i zamiłowanym numizmatykiem. Głęboko przemyślana koncepcja, nad wyraz trafny dobór przedstawionych na medalach wyobrażeń, posługiwanie się właściwą danej epoce symboliką, a zarazem pomysłowość i swoboda w manipulowaniu materiałem ikonograficznym, podporządkowanym zawsze artystycznemu zamysłowi, stanowią o walorach tej serii.

Adam Musiałowski