Filozofia Stodoły. Odchodzące wioski Białostocczyzny
28.08.2014 Administrator

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna od 13 kwietnia do 5 maja 2013 r.

Kurator: Magdalena Nierzwicka

12 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy niezwykłych fotografii Krystyny Berndt „Filozofia stodoły. Odchodzące wioski Białostocczyzny”. Uroczyste otwarcie swoim występem uświetnił Adam Strug - tradycyjny pieśniarz, bard i kompozytor.

Wystawa fotografii była próbą zatrzymania w kadrze obrazu przemijających kultur z pogranicza polsko–białoruskiego. Autorka w nastrojowych fotografiach uchwyciła całą prawdę i wartość kresowych kultur. Domy o dachach krytych gontami, stare stodoły, liryczne kadry z wiejskich chat, konie oraz bohaterów swych opowieści - rdzennych mieszkańców podlaskich okolic. Swoją „filozofię stodoły” zbudowała na obrazie białostocczyzny – okolicach Krynek, Bagnach Biebrzańskich oraz okolicach Wizny i Łomży. Artystkę urzekła melancholia tamtejszego wielokulturowego krajobrazu. To relikt, egzotyka, miejsce dla koneserów. Moja fotografia, to fotografia drogi. Zdjęcia robię niespiesznie aparatem analogowym, w miejscach i momentach, które uważam za szczególnie ważne. Pielgrzymuję po opłotkach w poszukiwaniu sacrum. Odwiedzam wioski, zatrzymuję się przy ludziach, których spotykam. Aparat jest tylko pretekstem w podróży, przedmiotem, który prowokuje mnie do uważnej kontemplacji świata, ludzi i ich otoczenia, krajobrazów i porzuconych przedmiotów – mówi Krystyna Berndt.

Krystyna Berndt – polonistka, teatrolog i dziennikarka zajmująca się dziedzictwem kulturowym i mniejszościami etnicznymi, a także realizatorką filmów dokumentalnych. Na Podlasiu i w jego sąsiedztwie zrealizowała projekt fotograficzny rejestrujący „odchodzące” wioski i miasteczka.

Adam Strug - tradycyjny pieśniarz, bard i kompozytor. W swym repertuarze sięga do dawnej muzyki religijnej oraz świeckiej, a także poszukuje inspiracji w muzyce Kurpiów i w tradycji okołołomżyńskiej. Jego ostatni album „Adieu” eksperymentalnie syntezuje odległe kultury. Artysta najczęściej koncertuje z zespołem „Monodia Polska”.