logo_top.png
sklep.png
Henryk Sienkiewicz i wpływ Jego twórczosci na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej
28.08.2014
grafika

 

Dom Eskenów, II piętro

Otwarcie wystawy: 16 kwietnia 2014 r. godz. 16.00

Wystawa czynna: 17 kwietnia - 4 maja 2014 r.

Kurator wystawy: Agnieszka Kowalska - Lasek

Kurator MOT: Justyna Bibik

 

Wystawa pod patronatem Marszałek Sejmu p. Ewy Kopacz, która swą premierę miała w Gmachu Sejmu 6 listopada 2013 r. to konieczna próba przypominania o Henryku Sienkiewiczu – człowieku, pisarzu, społeczniku i patriocie, który poprzez swą twórczość krzepił serca kolejnych pokoleń Polaków w czasach niewoli, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej a także po niej. Jeszcze kilka lat temu nie było to konieczne, ale dziś coraz mniej osób sięga po książki autora Trylogii, spotykamy się z elementarną niewiedzą. Tymczasem zbliża się rok wielkich rocznic: 170 urodzin i 100 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, a także 130 rocznicy ukończenia Potopu i 120 Quo vadis, książek, które na trwałe wpisały się w kulturę polską. Muzeum Narodowe w Kielcach, którego oddziałem jest Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, rozpoczęło starania, aby rok 2016 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Sienkiewiczowskim. To właściwy czas, aby z czytelnym przekazem wyjść poza Oblęgorek, w którym istniejące od 55 lat muzeum na co dzień dba o deponowanie pamięci o Nobliście.

Wystawa, której pomysłodawcą jest Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie, była prezentowana w wielu miejscach Polski, przypominając sylwetkę pisarza a także wpływ, jaki jego książki miały na społeczeństwo, na postawy patriotyczne Polaków. Ogromne znaczenie miał fakt, iż wystawa w Sejmie została otwarta nieomal w przededniu Święta Niepodległości, niepodległości, która była marzeniem Henryka Sienkiewicza, a której nie miał szczęścia doczekać.

Nasz naród przez ponad wiek pozbawiony był materialnych fundamentów niepodległego rozwoju. Przetrwał tylko dzięki wewnętrznej sile i swym wychowawcom, wśród których był również Henryk Sienkiewicz. Kolejne pokolenia lgnęły do Sienkiewicza i jego bohaterów. W czasach upadku ducha po powstaniu styczniowym, trudnych dróg w przededniu i po odzyskaniu niepodległości, świat bohaterów Sienkiewicza, ich wartości, wyciskał głęboki ślad na duszy pokoleń, wzywał do czynu, piętnował zdradę, egoizm i prywatę.

Wydawało się, że krzepiąca rola Trylogii skończyła się w 1918 roku, ale niestety już po dwudziestu latach stała się ona ponownie aktualna. Podczas II wojny światowej Potop znów krzepił ducha cierpiącego narodu, budził nadzieję lepszego jutra, zachęcał do ruchu oporu, do walki o wolną Polskę. Z powieści Sienkiewicza uczono prawdziwego patriotyzmu i poświęcenia dla ojczyzny. Znamienne jest, że ponad trzysta osób przyjęło pseudonimy rodem z książek Noblisty, znajdując w nich siłę i nadzieję.

Prezentowana wystawa była również hołdem złożonym bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy przyjęli pseudonimy konspiracyjne od bohaterów sienkiewiczowskich powieści. W blisko 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy cześć i przypominamy sylwetki tych, dla których Polska, kraj ojczysty, był ideą dla której warto oddać życie.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Menu
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg