Wędrująca wystawa - Świat toruńskiego piernika
25.06.2015

Świat toruńskiego piernika to powstała w 2008 roku wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu.

Dominującym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane są m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni.

Kogę wypełniają zabytkowe obiekty, m.in. kunsztownie rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, średniowieczne dzbany, nowożytne naczynia cynowe (kubki i kufle cechowe), a także XIX-wieczne formy do cukierków i piernikowe opakowania.

Ekspozycję uzupełniają aromatyczne i egzotyczne przyprawy, archiwalne zdjęcia i plakaty, ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny, pomoce dydaktyczne oraz plansze informacyjne.

W scenerii wystawy odbywają się warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych. Ciasto oraz pierniki do degustacji dostarcza Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. od początku życzliwie wspierająca projekt.

Autorzy wystawy: Maria Magdalena Gessek, Barbara Kukowicz-Wirowska

Proj. plastyczny: Stanisław Lackowski