logo_top.png
sklep.png
Kult Przodków w starożytnych Chinach
10.04.2014
grafika

B. Łakomska, R. Nowicki, Kult Przodków w starożytnych Chinach. Naczynia rytualne i figurki grobowe z kolekcji Qinglong im. Danuty Kohlberger-Nowickiej we Wrocławiu oraz ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Toruń 2009, il. kol. i cz-b., ss. 82, ISBN 978-83-60324-27-1, cena: 32 zł

 

Kult Przodków należał do najważniejszych praktyk religijnych w starożytnych Chinach. Związane z nim były nie tylko rytuały pogrzebowe polegające na przeprowadzeniu właściwych ceremonii i złożeniu zmarłego do grobu, ale również na składaniu Przodkom ofiar w określonych odstępach czasu. Rytuałów tych dopełniano przy rodzinnych ołtarzach, w świątyniach oraz grobach zmarłych. Przodkowie bowiem, jak wierzono, odgrywali bardzo istotną rolę w pośrednictwie między światem żywych a siłami nadprzyrodzonymi. Mieli oni wspomagać żywych radą, chronić przed działaniem złych mocy oraz spełniać prośby i życzenia. Właściwe postępowanie potomków i odprawianie rytuałów, których porządek był ustalony w najdrobniejszych szczegółach, miało z kolei zapewnić zmarłym odpowiedni status w Zaświatach.

Bogna Łakomska

 

Katalog przeznaczony jest dla wszystkich miłośników tzw. chińszczyzny i nie tylko...Wydawnictwo zawiera liczne kolorowe ilustracje rytualnych przedmiotów pochodzących w dużej mierze z grobowców, m.in. starożytne naczynia z brązu, ceramiczne figurki z czasów dynastii Han i Tang ukazujące wytworne damy dwory, muzyków, tancerki, zwierzęta e, a także drewniane figurki Przodków z XVIII i XIX wieku.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Menu
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg