19.09.2014 Administrator

Ratusz Staromiejski, Piwnica Gdańska

Wystawa czynna: 7 września 2013 r. – 22 czerwca 2014 r.

Kurator: Ewa Bokiniec

Aranżacja plastyczna: Stanisław Lackowski

W dniach od 7 września 2013 r. do 22 czerwca 2014 r. w Ratuszu Staromiejskim prezentowana była wystawa pt. „Przedmioty pożądania. Handel, wymiana i grabież u schyłku starożytności na ziemiach polskich”. Przedstawione zostały na niej m.in. najdroższe i najwykwintniejsze wytwory ówczesnego rzemiosła, importowane z samego Imperium Rzymskiego, te na które stać było jedynie nielicznych oraz te, wykonywane przez lokalnych rzemieślników, które stanowiły przedmiot pożądania zwykłych gospodyń i przeciętnych mężczyzn.

Celem wystawy była próba opowiedzenia zwiedzającym o jednej z najsilniejszych motywacji ludzkiego działania – pragnieniu posiadania. Fakt, że opowieść ta dotyczyła czasów odległych od nas o niemalże dwa tysiąclecia, wyraźnie pokazywała niezmienność ludzkich pragnień. Podobnie jak dzisiaj, również wtedy, posiadanie wielu cennych przedmiotów służyło nie tylko podniesieniu jakości życia, ale podkreśleniu pozycji społecznej. Wystawa pokazywała w jaki sposób realizowano te dążenia i jakie metody stosowali ambitni członkowie tych społeczności w celu podniesienia swojego statusu. Niektóre z tych działań nie różniły się niczym od dzisiejszych, jak np. handel czy dobry ożenek. Inne obecnie są nie do przyjęcia. Gdyby ktokolwiek dziś powiedział, że w ramach wzbogacenia się postanowił wyrzucić swoich sąsiadów z mieszkania i zająć ich miejsce, poddana w wątpliwość zostałaby nie tylko jego moralność, ale w ogóle stan zdrowia psychicznego. Jednak ten sposób pozyskiwania bogactw był niegdyś czymś nagminnym. Elity plemion zamieszkujących ziemie polskie w starożytności za w pełni usprawiedliwioną, a nawet godną chwały metodę zdobywania dóbr, uznawały najazdy na sąsiednie ludy, zajmowanie ich ziem i grabież ich dobytku.

Na wystawie odwiedzający mieli zatem możliwość zobaczyć również takie przedmioty, dla których zdobycia nie cofano się nawet przed środkami ostatecznymi, pociągającymi za sobą śmierć ich poprzedniego właściciela.

Warsztaty, prezentacje, które odbywały się przy wystawie:

• Samodzielne przebieranie się w togę rzymską (konieczna jest pomoc drugiej osoby) wg zamieszczonej instrukcji oraz możliwość wykonania fotografii własnym aparatem.
  • Okazja do nabycia srebrnych kopii ozdób z czasów imperium rzymskiego, wykonanych przez Michała Sekułę (www.fenrir.com.pl).
  • Prezentacja poszerzająca tematykę poruszaną na wystawie (30 min.).
  • Film „Powstanie szlaku bursztynowego i faktorii handlowej” (14 min.).
  • Film „Prace archeologiczne w Pruszczu Gdańskim” – badanie pozostałości faktorii handlowej z początku naszej ery (30 min.).

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodziły z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum im. Ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, a filmy z Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego „Faktoria”.