XI Toruńskie Międzynarodowe Sympozjum Malarskie MALOWNICZA BARBARKA 2019

Termin: 1 lipca – 11 lipca 2019
Miejsce: Ratusz Staromiejski

XI edycja Toruńskiego Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego MALOWNICZA BARBARKA to czas spotkań artystów plastyków w Szkole Leśnej na Barbarce. Organizatorami sympozjum jest Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg Toruński, Szkoła Leśna Na Barbarce, Stowarzyszenie Tilia, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Toruńska Agenda Kulturalna.

Konfrontacja wielu postaw artystycznych zaowocowała wydarzeniami w postaci wystaw, prezentacji twórczości artystów i dyskusji, a czasami konstruktywnych sporów na temat kondycji kultury i znaczeniu sztuki we współczesnym świecie. Imprezami towarzyszącymi sympozjum są wystawy ukazujące współczesną sztukę oraz warsztaty plastyczne i artystyczne imprezy rodzinne dla mieszkańców Torunia, w których instruktorami będą artyści malarze uczestniczący w sympozjum.

Uczestnikami XI Toruńskiego Międzynarodowego Sympozjum Malarskiego MALOWNICZA BARBARKA 2019 są artyści malarze z dziewięciu krajów: Vik de Jong – Holandia, Aydin Tunaboylu, Elcin Unal, Emel Germen Atalay, Nazihe Uzunkol – Turcja, Małgorzata Wojnowska – Sobecka, Dariusz Przewięźlikowski, Hanna Rumińska, Alicja Pruchniewicz, Barbara Nycz, Tomasz Wiktor – Polska, Ludmila Baitsaeva, Tatiana Kameshkova, Angelica Yuzhakova – Rosja, Aleksandra Butt – Wielka Brytania, Viviane Diehl – Brazylia, Skott Golem – USA, Ilona Bugla – Niemcy, Jozica Medle – Słowenia, Vik de Jong – Holandia.

Uroczysta inauguracja XI edycji Sympozjum odbędzie się 3 lipca 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu w Sali Radzieckiej Ratusza Staromiejskiego przy ul. Rynek Staromiejski 1 o godzinie 13.00., a o godz. 14.00 w Piwnicy Gdańskiej w Muzeum Okręgowego w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki unikatowej, autorami prac są: Barbara nycz, Alicja Pruchniewicz, Dariusz Przewięźlikowski, Tatiana Kameshkova i Angelica Yuzhakova Wystawie towarzyszył będzie katalog.

Od 2 lipca – 8 lipca 2019 w Szkole Leśnej na Barbarce /Leśniczówka/ uczestnicy sympozjum prezentować będą swój dorobek artystyczny. Prezentacjom towarzyszyć będzie pokaz slajdów, filmów, oraz dyskusje na temat kondycji współczesnej sztuki na świecie. (Wstęp wolny). Tradycją artystycznych spotkań na Barbarce są przygotowane przez organizatorów warsztaty plastyczne dla mieszkańców Torunia i okolic. (Warsztaty odbędą się w niedzielę 07.07.2019 w godzinach 14.00 – 17.00). Na zakończenie sympozjum zostanie zaprezentowana robocza wystawa poplenerowa oraz wręczenie artystom certyfikatów uczestnictwa. 10 lipca 2019 o godz. 18.00 roku prace malarskie powstałe w czasie trwania sympozjum zaprezentowane zostaną w Szkole Leśnej na Barbarce (Dworek).

Dariusz Przewięźlikowski