sklep.png
Baśń o toruńskich piernikach
02.04.2019Hubert Smolarek212

Baśń o toruńskich piernikach, oprac. Elise Pϋttner, Toruń 2019, il. kol., ss. 60, ISBN: 978-83-60324-88-8, Cena: 25 zł.

„- Ty musisz zostać piekarzem! - tak dzień wcześniej zawołał do niego rozzłoszczony nauczyciel, gdy Bogumił ponownie pokrył całą tablicę rysunkami owego wspaniałego wypieku. To słowo uderzyło w jego duszę jak piorun. Tak, on rzeczywiście musi zostać piekarzem. W tymże momencie wszelkie jego najskrytsze tęsknoty przybrały wreszcie wyraźny kształt. Piekarz, a właściwie piernikarz - podpowiadała mu ambicja.”

Tak rozpoczyna się jeden z pierwszych rozdziałów najnowszego wydawnictwa adresowanego do młodszych odbiorców przygotowanego nakładem i staraniem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dziewiętnastowieczna Baśń o toruńskich piernikach Elise Pϋttner doczekała się pierwszego wydania w języku polskim. Przekładu dokonała dr Katarzyna Kukowicz – Żarska („Ateneum” – Szkoła Wyższa w Gdańsku), zaś tekst wprowadzający i przybliżający życie oraz twórczość autorki - Elise Pϋttner, przygotował dr Janusz Mosakowski (Katedra Historii Literatury, Pracownia "Literackie Trójmiasto", Instytut Filologii Polskiej, Uniwersytet Gdański). Zrozumienie specyficznego języka opowieści ułatwiają pełne uroku ilustracje autorstwa Małgorzaty Wojnowskiej–Sobeckiej. Typowa dla artystki kreska oraz pozytywne emocje i ciepło bijące z jej rysunków sprawiają, że czytelnik nie tylko wspólnie z głównym bohaterem – Bogumiłem, przeżywa przygody, ale także niemal wyczuwa smakowity zapach pierników i korzennych przypraw unoszący się z kart wydawnictwa.

Baśń o toruńskich piernikach to niezwykła podróż do dawnego Torunia, ale i do Krainy Elfów. To opowieść o dążeniu do spełniania marzeń ucieleśnionych w oryginalnym, słodko i egzotycznie pachnącym wypieku, jakim jest piernik toruński. Główny bohater – mały Bogumił – pragnie zostać piernikarzem, a pomagają mu w tym zarówno baśniowe elfy, jak i ludzie napotkani w drodze do odległej i tajemniczej Helwecji. Wzorem młodych adeptów rzemiosła Bogumił odbywa wędrówkę, by zgłębić tajniki wypieku pysznych pierników. Po latach i wielu przygodach, wraca do rodzinnego Torunia, gdzie „jako piernikarz stał się sławnym i szanowanym człowiekiem”, a „smak jego wspaniałych wypieków” był tak wyborny, że wkrótce „nie mógł podołać z wypełnianiem wszystkich zamówień”.

Warto w tym miejscu przybliżyć postać nieco dziś zapomnianej autorki Baśni o toruńskich piernikach. Elise Pϋttner, a właściwie Elise Johanna Augustine Püttner urodziła się 5 sierpnia 1839 roku w Gdańsku, gdzie spędziła wczesne lata życia i gdzie rozpoczęła edukację kontynuowaną najprawdopodobniej w seminarium nauczycielskim w Malborku i na studiach w Paryżu. Według innych biografów - udała się najpierw do Torunia, by w połowie lat sześćdziesiątych podjąć studia z zakresu historii sztuki i języka francuskiego na paryskiej Sorbonie. Studia przerwała w 1868 - prawdopodobnie z powodu śmierci matki. Po powrocie do Gdańska Elise, jako najstarsza córka, przejęła opiekę nad młodszym rodzeństwem, zgłębiając równocześnie samodzielnie wiedzę z zakresu historii i kultury Gdańska. Na początku lat osiemdziesiątych wraz z trzema siostrami i ojcem przeprowadziła się do Sopotu. Podjęła regularną współpracę z lokalnymi czasopismami: Danziger Zeitung i Zoppoter Zeitung. Relacjonowała zarówno codzienne wydarzenia z życia mieszkańców, jak też popularyzowała wiedzę na temat historii swego miasta. Zabierała głos w ważnych kwestiach społecznych, wykorzystując gazetę do propagowania działalności organizacji politycznych i charytatywnych. Sama również udzielała się  charytatywnie, za co została odznaczona medalem cesarza Wilhelma I „Za wierność obowiązkom w czasie wojny”  i tzw. medalem stulecia. Pisarkę wyróżniono także honorowym medalem Czerwonego Krzyża. Zmarła 14 czerwca 1923 roku.

Dorobek literacki Elise Pϋttner, to przede wszystkim publicystyka prasowa (reportaże, felietony, recenzje). Pisarka ma na swoim koncie także kilka przewodników po Gdańsku, Sopocie i najważniejszych miastach Prus Zachodnich (w tym Toruniu). Znaczenie i jakość tych tekstów doceniali współcześni pisarce czytelnicy.

Nieco skromniej prezentuje się jej twórczość beletrystyczna, a wśród wydanych baśni i powieści zdecydowanie uznawaną za najlepszą jest Baśń o toruńskich piernikach, która jeszcze za życia autorki doczekała sięczterech wydań.

Maj 2019