logo_top.png
sklep.png
Muzeum Okręgowe laureatem nagrody „Kolekcjonerstwo – Nauka i Upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego!
13.11.2017Hubert Smolarek1082
grafika

Mamy zaszczyt poinformować, że Muzeum Okręgowe w Toruniu zostało laureatem nagrody „Kolekcjonerstwo – Nauka i Upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016 w kategorii „Instytucja” za organizację wystawy „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 10 listopada 2017 roku w Pałacu Staszica w Warszawie.

Nagroda oraz dyplom dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

To kolejna edycja konkursu ustanowionego na wniosek przedstawicieli środowiska kolekcjonerskiego: Muzeum Narodowego w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Nagroda przyznawana jest dorocznie za zrealizowanie wybitnego przedsięwzięcia na rzecz popularyzacji idei kolekcjonerstwa i zaadresowana jest do pracowników nauki, dziennikarzy oraz instytucji świata kultury. W skład Kapituły Nagrody wchodzą: prof. dr hab. Krzysztof Pomian (honorowy przewodniczący), prof. dr hab. Wojciech Kowalski (przewodniczący), dr hab. Andrzej Betlej (wiceprzewodniczący, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik (sekretarz), dr hab. Hanna Krajewska (dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk), Piotr Jakubowski (dyrektor Domu Spotkań z Historią), Marek Sosenko (założyciel Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków), Leszek Koziorowski (prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych), Ryszard Kruk (redaktor strony www.kolekcjonerstwo.pl).

Prowadzący galę Ryszard Kruk

 

Wyróżniona wystawa, która w 2016 roku eksponowana była w murach Ratusza Staromiejskiego, miała na celu prezentację wybranych eksponatów z kolekcji Tadeusza Wierzejeskiego, którego działalność wywarła przemożny wpływ na rozwój wielu zbiorów muzealnych w naszym kraju. Ekspozycję tworzyło kilkaset najwybitniejszych obiektów, które na przestrzeni półwiecza trafiły do polskich muzeów i bibliotek, czy to w formie darów, czy też zakupów. Wydany został także katalog wystawy. Nagrodę w imieniu Muzeum Okręgowego odebrał jego dyrektor – dr Marek Rubnikowicz w towarzystwie kuratora wyróżnionej wystawy Pawła Czopińskiego.

 Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu - Marek Rubnikowicz - podczas odbierania nagrody

 

Poniżej pełna lista laureatów wraz z uzasadnieniem wyboru:

 

Dla pracownika nauki – za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich – kapituła przyznała Nagrodę dr Kamili Kłudkiewicz, za książkę „Wybór i konieczność. Kolekcje arystokracji polskiej w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2016.

Dla dziennikarza – za publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego – kapituła przyznała Nagrodę Wojciechowi Przybyszewskiemu.

Dla instytucji – za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy – kapituła przyznała Nagrodę Muzeum Okręgowemu w Toruniu za organizacje wystawy „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach”, prezentowanej w roku 2016.

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg