sklep.png
Trzy sztuki w Antarktyce - wystawa przy okazji festiwalu "Sztuka Natury"
19.11.2018Hubert Smolarek102

„TRZY SZTUKI W ANTARKTYCE”
Wystawa fotografii Bartosza Stróżyńskiego
Wernisaż: 23 listopada 2018 o 16.30
Wystawa czynna 24.11.2018 – 13.01.2018
Wystawa towarzyszy XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury”, Toruń 2018

Zapraszamy do Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika

Bezprecedensowe przedsięwzięcie w polskiej kulturze, sztuce i świecie mediów. Pierwszy w historii artystyczny rejs jachtem żaglowym polskich twórców do Antarktyki, a tam niezwykłe wydarzenia transmitowane na antenie Polskiego Radia.

W lutym 2017 roku zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele trzech dziedzin polskiej kultury i sztuki (filmu, muzyki i fotografii), popłynął jachtem żaglowym Selma Expeditions do Antarktyki. Uczestnicy rejsu, inspirowani podróżą, dziką naturą i ekstremalnymi warunkami panującymi na krańcach świata, zmierzyli się z wyjątkowymi wyzwaniami artystycznymi w obszarach filmu, muzyki i fotografii.

Zespół trzech sztuk tworzyli: Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy, Bartosz Stróżyński, Rafał Kolikow, Artur Homan, Ksawery Zylber, Jacek Hawrylczak i Paweł Drozd. W skład zespołu wchodził również Olaf Lubaszenko, który niestety w ostatniej chwili z powodów zdrowotnych musiał zrezygnować z udziału w ekspedycji.

Śmiałkowie postawili przed sobą kilka bardzo ambitnych celów. Jednym z nich, zrealizowanym już podczas wyprawy, był pierwszy w historii koncert polskiego artysty w Antarktyce.

Autorem fotografii prezentowanych w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika jest Bartosz Stróżyński, pomysłodawca i szef przedsięwzięcia. Dla Bartosza była to już czwarta wizyta fotograficzno-filmowa w Antarktyce. Tym razem skoncentrował się przede wszystkim na pięknie i przemijaniu gór lodowych. Zafascynowany Arktyką i Antarktyką. Specjalizuje się w zimowych produkcjach filmowych i fotograficznych. Szczególnie upodobał sobie ssaki wodne, gady oraz świat podwodny rzek.

Bartosz Stróżyński z wykształcenia jest finansistą z powołania fotografem podwodnym, podwodnym operatorem filmowym, kompozytorem, autorem tekstów i producentem projektów multimedialnych. Jest autorem książki fotograficznej i podróżniczej pt. „AntArktyka. Podwodne zauroczenie" wydanej przez National Geographic w 2014 roku.

Bartosz Stróżyński zdobył nagrody w wielu prestiżowych konkursach fotograficznych, między innymi w International Photography Awards, Por el Planeta Competition, European Wildlife Photographer of the Year i Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic.

Autor artykułów o nurkowaniu i fotografii podwodnej publikowanych w kraju i za granicą. Jego prace pojawiają się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Magazynie National Geographic, Miesięczniku Fotograficznym Foto, Scuba Diver Through the Lens, Scuba Diving Magazine, X-Ray Mag, Sport Diver. X-Ray Mag, Sport Diver, Magazynie Przyrodniczym Salamandra.

Bartosz Stróżyński

Grudzień 2018