sklep.png
Pokaz walk na miecze japońskie przy wystawie "Koto"
02.07.2018Hubert Smolarek348

Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz ze szkołą Toriigakure - Tenshin Shoden Katori Shinto ryu zaprasza na pokaz walk na miecze japońskie, który odbędzie się 14 lipca (sobota) o godzinie 14:00. Ze względu na specyfikę wydarzenia (długie ostrza, drogocenne eksponaty) rozpocznie się ono w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą krótką prelekcją, a następnie goście przejdą do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, by oglądać już właściwy pokaz walk. WSTĘP BEZPŁATNY!

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną techniki walki mieczem katana - podstawową bronią samuraja - kijem bo, halabardą tudzież glewią naginata - często używaną przez kobiety, nazywane w Japonii onna bugeisha - walki dwoma mieczami oraz techniki szybkiego wydobywania miecza iaijutsu. Mistrzem ceremonii będzie znany z oratorskich zdolności Marek Korbecki, który przybliży wszystkim historię szkoły, wraz z jej legendarnymi początkami, oraz wyjaśni zawiłości przedstawionych technik. Serdecznie zapraszamy na pokaz walk samurajów!

Toriigakure to grupa ćwicząca wedle nauk Tenshin Shoden Katori Shinto ryu - najstarszej, powstałej w XV w. japońskiej szkoły sztuk walki o nieprzerwanym po dziś dzień przekazie. Szkolenie Katori podąża obecnie dwiema drogami, pochodzącymi od dwóch mistrzów ¬- Sugino Yoshio (zmarły w 1998 roku, w wieku 94 lat, konsultant m.in. reżysera Akira Kurosawa, nauczyciel najsłynniejszego aktora kina samurajskiego Toshiro Mifune i choreograf scen walki do wielu filmów, m.in. Siedmiu samurajów) oraz Otake Risuke (uhonorowany tytułem Żywego Skarbu Narodowego Japonii). Obaj mają godnych następców i kontynuatorów, jednak w Polsce dominuje linia Kawasaki Shibu, wedle której podąża Toriigakure. Głową dojo w Kawasaki jest shihan Sugino Yukihiro, syn O’sensei Sugino Yoshio.