Kolejne dary od Fabryki Cukierniczej "Kopernik" S.A.
02.02.2018Hubert Smolarek54

1 lutego 2018 naszą siedzibę odwiedził znamienity gość, prezes wieloletniego partnera i przyjaciela Muzeum Okręgowego w Toruniu Fabryki Cukierniczej Kopernik – Pan Przemysław Myśliwy. Spotkanie to odbyło się przy okazji omówienia szczegółów przekazania kolejnego już daru fabryki dla naszej instytucji, zakupionego z inicjatywy Pani Janiny Mazurkiewicz z Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika  – faksymile rękopisu Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus orbium coelestium”, wydanego w limitowanym nakładzie 299 egzemplarzy, przez częstochowską Mennicę Papieską.

W tym roku, Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika przygotowuje zespół darów, którymi powiększy kolekcję dokumentów życia społecznego w zbiorach Domu Kopernika. Uroczyste przekazanie odbędzie się podczas Dies Natalis Copernici, 19 lutego w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć także pokaz egzemplarzy De revolutionibus orbium coelestium (II-gie 1566 i III-cie 1617 wydanie) ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Na zdjęciach – Janina Mazurkiewicz (była kierownik Domu Mikołaja Kopernika), Przemysław Myśliwy (prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik) oraz Marek Rubnikowicz (dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu) oglądają historyczne wydania De Revolutionibus orbium coelestium, w tym III-wydanie, dar od fabryki z 2000 roku.

Luty 2018