logo_top.png
sklep.png
Dies Natalis Copernici - 545. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
12.02.2018Hubert Smolarek497
grafika

19 lutego 2018

godzina 17.00

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Sala Mieszczańska

 

W lutym obchodzimy 545. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu jak co roku uświetni to wydarzenie imprezą okolicznościową Dies Natalis Copernici. W 2018 roku przypada m.in. 475 rocznica wydania De revolutionibus orbium coelestium. W roku ubiegłym Fundacja Nicolaus Copernicus ze wsparciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zrealizowała film poświęcony wydarzeniom, które doprowadziły do ukazania się tej rewolucyjnej książki. Premiera obrazu zrealizowanego przez Fundację Nicolaus Copernicus, którego reżyserem jest Michał Juszczakiewicz powinna być interesującym spotkaniem nawiązującym do tych doniosłych epizodów z poł. XVI w.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie również prezentacja w Sali Królewskiej cennych starodruków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu dwóch wydań nowożytnych De revolutionibus z 1566 r. i 1617 r.

FILM

Premiera w Toruniu filmu dokumentalnego pt.

Tajemnice de Revolutionibus

Reżyseria: Michał Juszczakiewicz

Scenariusz: Michał Juszczakiewicz, Robert Szaj

Producent: Robert Szaj

 

Michał Juszczakiewicz jest producentem i reżyserem dokumentalnego filmu „Tajemnica kodu Kopernika”. Przez ponad cztery lata towarzyszył z kamerą uczonym biorącym udział w poszukiwaniu grobu Mikołaja Kopernika, dokumentując wszystkie etapy związane z poszukiwaniami i odnalezieniem ciała Kopernika.

Na godzinę 17:00, bezpośrednio przed pokazem filmu, zaplanowano prelekcję reżysera Michała Juszczakiewicza, który opowie o kulisach powstania produkcji.

Film Tajemnice de Revolutionibus jest kolejną produkcją reżysera skoncentrowana na tematyce kopernikańskiej. Jest to fabularyzowany dokument, który opowiada historię ostatnich lat życia Mikołaja Kopernika, kiedy to przyjeżdża do niego matematyk Jerzy Joachim Retyk by zapoznać się z dziełem wielkiego astronoma. Wydarzenie to miało miejsce na zamku biskupa Tiedemanna Giesego w Lubawie. Ponieważ po zamku lubawskim pozostały zaledwie fundamenty, sceny te kręcono w Lidzbarku Warmińskim. Lubawska rezydencja była bowiem podobna do lidzbarskiego zamku. Akcja filmu odbywa się również w Lidzbarku Warmińskim, gdyż tu właśnie rezydował biskup Jan Dantyszek, adwersarz Kopernika. W rolę Dantyszka wcielił się producent filmu Robert Szaj, który jest także dyrektorem generalnym fundacji Nicolaus Copernicus.

Kulisy powstania De revolutionibus są bardzo fascynujące, miedzy innymi dlatego, że jest to najważniejsze dzieło, które powstało na terenie Polski i zrewolucjonizowało światową naukę. Film opowiada głosem naukowców o tym wydarzeniu. Na ekranie pojawią się między innymi: Owen Gingerich - profesor emeritus astronomii i historii nauki z Uniwersytetu Harvarda, największy na świecie znawca historii druku i recepcji "De revolutionibus", prof. André Goddu ze Stonehill College, Easton, MA (USA), dr Pietro Daniel'em Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie, Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN, czy dr Jerzym Sikorskim z Urzędu Konserwatorskiego w Olsztynie.

Film wyprodukowany przez Fundację Nicolaus Copernicus w reżyserii Michała Juszczakiewicza, wg scenariusza Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowemu oraz Samorządu Miasta Lubawa.

Michał Juszczakiewicz - Ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i wydział scenariuszowy w PWSTF i TV w Łodzi. Aktor w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych, współautor filmów fabularnych, reżyser, autor czekającego na realizację serialu telewizyjnego o młodzieży, którego akcja rozgrywa się w Sopocie, reżyser niezależnych spektakli teatralnych, współtwórca, reżyser i prowadzący popularny muzyczny program telewizyjny "Od przedszkola do Opola".

POKAZ NA SALI KRÓLEWSKIEJ

Projekcji towarzyszyć będzie pokaz egzemplarzy De revolutionibus orbium coelestium (II-gie 1566 i III-cie 1617 wydanie) ze zbiorów MOT.

PRZEKAZANIE DARÓW

Fundacja Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika przygotowuje zespół darów, którymi powiększy kolekcję dokumentów życia społecznego w zbiorach Domu Kopernika.

 

 

Tajemnice de Revolutionibus

PRODUCENT FILMU

ROBERT SZAJ

 

REŻYSERIA

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

 

SCENARIUSZ

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ, ROBERT SZAJ

 

ZDJĘCIA

GRZEGORZ DOLECKI

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

 

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, CHARAKTERYZACJA

ELWIRA TWARDOWSKA

 

MUZYKA

ARS NOVA

 

MASTERING I OPRAWA MUZYCZNA

MAREK KUCZYŃSKI

 

MONTAŻ I WIZUALIZACJE

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ

 

KONSULTACJA NAUKOWA

PROF. DR HAB.  JAROSŁAW WŁODARCZYK

DR. HAB. PROF. UMK MACIEJ MIKOŁAJEWSKI

DR JERZY SIKORSKI

JACEK DRĄŻKOWSKI

 

W FILMIE WYSTĄPILI

PROF. OWEN GINGERICH

PROF. ANDRE GODDU

PROF. DANIEL OMODEO

PROF. JAROSŁAW WŁODARCZYK

PROF. JANUSZ MAŁŁEK

DR  JERZY SIKORSKI 

 

OBSADA INSCENIZACJI HISTORYCZNYCH

MIKOŁAJ KOPERNIK - FLORIAN STANIEWSKI

JOACHIM RETYK - SEBASTIAN WOLF

...

 

PRODUKCJA  FILMU WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ

 

MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO

GUSTAWA MARKA BRZEZINA

oraz

WARMIŃSKO-MAZURSKI FUNDUSZ FILMOWY W OLSZTYNIE

SAMORZĄD MIASTA LUBAWA

DEKORGLAS

FUNDACJĘ  NICOLAUS COPERNICUS

 

PRODUKCJA

© FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS

TRUSZCZYNY 2017

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg