Elementy fantastyczne i wątki moralizatorskie w twórczości Masakatsu Tagamiego ze zbiorów Janusza Traczykowskiego i Muzeum Okręgowego w Toruniu
11.01.2018Hubert Smolarek143

Wystawa czasowa

Kuratorzy: Katarzyna Paczuska, Joanna Strzelecka

Miejsce wystawy: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Termin: 24.02.2018–27.05.2018

Wernisaż 23.02 godzina 17:00

Od ponad pół wieku Masakatsu Tagami (urodzony w 1944 r. w Onoda, w prefekturze Yamaguchi) tworzy prace graficzne i malarskie. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Yamaguchi, następnie ukończył Wydział Grafiki i Malarstwa Uniwersytetu Tokijskiego.

Początkowo artysta zafascynowany był przede wszystkim grafiką. Jego prace aż kipiały od ludzkich namiętności zamkniętych w okowach samotności, zagubienia w natłoku wybuchającej cywilizacji. W twórczości Masakatsu Tagamiego często pojawiają się wątki moralizatorskie i fantastyczne elementy. Jego prace dają widzowi pole do interpretacji wielu irracjonalnych wątków.

Ostatnie prace przedstawiają pesymizm ujęty w karykaturze ludzkich zachowań. Masakatsu Tagami w swoich dziełach, tym razem malarsko, prezentuje świat w otchłani cynizmu, smutku, pesymizmu, karykaturze i prowokacji, nie wychodząc jednak poza granice kanonów narodowej japońskiej tradycji.

Twórczość artysty można było podziwiać na licznych wystawach nie tylko w Japonii, lecz również w Anglii, Francji i Niemczech, a w 1979 roku jego prace eksponowało toruńskie Biuro Wystaw Artystycznych. Były one także prezentowane w kilku innych miastach naszego kraju.

Z prac Masakatsu Tagamiego w zbiorach toruńskich znajduje się 10 akwafort z akwatintą z lat 70. XX w. Pozostałe prezentowane na wystawie prace pochodzą z kolekcji Janusza Traczykowskiego i powstały w różnych okresach twórczości japońskiego artysty.

Janusz Traczykowski

Oprac. Katarzyna Paczuska