Chiński Nowy Rok - Rok Psa
12.02.2018Hubert Smolarek81

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego. Każdy Nowy Rok określany jest odpowiednio jako: Rok Wołu (początek 26 stycznia 2009), Tygrysa (początek 14 lutego 2010), Królika (początek 3 lutego 2011), Smoka (początek 23 stycznia 2012), Węża (początek 10 lutego 2013), Konia (początek 31 stycznia 2014), Owcy (początek 19 lutego 2015), Małpy (początek 8 lutego 2016), stąd noworoczne obchody otrzymują właściwą oprawę odpowiadającą każdemu ze zwierzęcych symboli. W tym roku obchodzić będziemy Rok Psa. W horoskopie chińskim pies należy do niezbyt sprzyjających znaków zodiaku, mimo to Chińczycy otaczają ten znak szczególnym szacunkiem. Człowiek urodzony pod znakiem Psa cechuje się uczciwością i przywiązaniem, walczy z niesprawiedliwością społeczną. Osoba spod tego znaku charakteryzuje się skrajnym krytycyzmem w stosunku do innych ludzi. Rok Psa jest czasem przyjaźni oraz zacieśniania kontaktów międzyludzkich. To także czas współpracy i okazywania sobie nawzajem większej tolerancji. W roku tym staniemy się bardziej wrażliwi, dzięki czemu wiele dotychczasowych nieporozumień oraz konfliktów może zostać zażegnanych. Wystarczy jedynie odrobina dobrej woli.

Harmonogram wydarzenia:

16 lutego  godz. 18:00 -  "Moje Chiny" - wystąpienie i pokaz multimedialny podróżnika Marka Pindrala* - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Zapraszamy na spotkanie z Autorem książki „Chiny od góry do dołu”, Markiem Pindralem. Dwa lata spędzone w Państwie Środka pozwoliły mu poznać ten Kraj od podszewki, dzięki czemu obejrzymy zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiemy się też dlaczego Autor został tam wzięty za szpiega, dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzimy wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchamy o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, za wyjątkiem stołu. Oraz kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G.. I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej…

Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów, poza Polską zamieszkując na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Także książki – przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów („Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka („Chiny od góry do dołu” - drugie wydanie, w wersji autorskiej, ukaże się jesienią 2018), w 2015 „W cieniu minaretów. Oman” (pierwsza polska książka o tym kraju), a w styczniu 2018 - „Indie czyli świat”.

16 lutego godz. 19:20 –  Pokaz tańca smoka z elementami pirotechnicznymi oraz ogniowymi nawiązujący do tradycji Chińskiego Nowego Roku w wykonaniu Grupy Cyrkowa**. Rozdanie ciasteczek z wróżbą - dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Luty 2018