logo_top.png
sklep.png
Pokaz filmu "Królewski Sen" w ramach "Muzeum Utracone"
08.01.2018Hubert Smolarek348
grafika

 ,,KRÓLEWSKI SEN”

9. EDYCJA MUZEUM UTRACONEGO W NOC MUZEÓW,  18 i 19 MAJA

 

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 18 maja w Krakowie i 19 maja w Warszawie, Gdańsku, Toruniu oraz Poznaniu odbędzie się wyjątkowy pokaz multimedialny „Królewski sen” przedstawiający losy rzeźb należących do ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z MKiDN

 

W tym roku zaprezentowane zostaną losy dzieł z kolekcji ostatniego króla polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Te pieczołowicie wybierane i zamawiane w całej Europie przez samego króla jak i jego licznych wysłanników, zgodnie z planem przygotowanym przez najważniejszego królewskiego doradcę Marcello Bacciarellego dzieła, miały być jednym z narzędzi w dążeniu króla aby "uczynić kraj (…) rządnym, szczęśliwym i poważanym”. Symbolem królewskich marzeń o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym miał stać się Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Historia sprawiła, że król nigdy nie ujrzał pełnej realizacji swego planu. W wyniku rozbiorów Polska utraciła niepodległość, a Łazienki stały się warszawską siedzibą kolejnych carów Rosji z dynastii Romanowów. Podczas Pierwszej Wojny Światowej całe wyposażenie królewskich rezydencji, zarówno Łazienek, ale też Zamku Królewskiego i Zamku na Wawelu zostało wywiezione do Rosji. Dopiero po odzyskaniu suwerenności i wygranej wojnie polsko-bolszewickiej, te bezcenne obiekty mogły powrócić na swoje miejsce. Radość z ponownie odzyskanej wolności nie trwała długo. Nikt wcześniej nie obszedł się tak brutalnie z Łazienkami jak uczynili to hitlerowscy okupanci. Królewska kolekcja została zagrabiona a sam pałac spalony.

Dzieła sztuki z królewskiej kolekcji były świadkami wszystkich tych wydarzeń i za ich pośrednictwem zostanie opowiedziana historia Łazienek. W filmie losy kolekcji , losy Łazienek i Polski opowiadają rzeźby Parku Łazienkowskiego: Zima, Wisła, Diana, Bug i inne.

Film „Królewski Sen” rozpoczynamy od samej historii Łazienek Królewskich w Warszawie, pragnieniu Stanisława Augusta aby Każdy Polak miał mieć dostęp do jego Republiki Marzeń. Dla króla, każdy obywatel zasługiwał na kontakt ze sztuką, pięknem i mądrością. To był czas radości i reform. Uchwalenie, w 1791 roku Konstytucji 3 Maja…..a potem, tragiczne losy wojenne zgromadzonych dzieł, i ich częściowe odzyskanie i przywrócenie społeczeństwu, by Królewski Sen mógł się spełnić we współczesności.

Historię wojennych losów kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałym dla wszystkich odbiorców, a uwielbianym szczególnie przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych współczesnych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji  - opowiada Anna Zimecka, pomysłodawczyni Projektu Muzeum Utracone, ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Vice prezes Fundacji Ad Artis.

Muzeum Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania w popularyzowaniu wiedzy o utraconych dziełach w Polsce. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów, można za to zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

 

W tym roku pokazy odbędą się:


18.05 – Kraków – Rynek Główny, Sukiennice od ul. Brackiej premiera o godz. 21:30, (do godz. 1.00)
19.05 – Warszawa –
Amfiteatr w Łazienkach Królewskich, godz. 21:00 (do godz. 1.00)

19.05 – Poznań – Brama Poznania, godz. 21:30 (do godz. 1.00)

19.05 – Toruń – Muzeum Okręgowe w Toruniu: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego , godz. 21:30 (do godz. 00.00)


19.05 – Gdańsk –
Muzeum Narodowe w Gdańsku: Zielona Brama, godz. 21:00 (do godz. 1.00)

Projekt pod honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Twórcy filmu: 

Oprawa plastyczna / Ilustracje – Marcin Podolec

Scenariusz – Rafał Skarżycki

Reżyseria – Agnieszka Mankiewicz, Cezary Chojnowski

Montaż i postprodukcja – Cezary Chojnowski

Animacja – Tapir Studio

Muzyka – Hubert Zemler

Narrator – Robert Więckiewicz

Kierownik produkcji – Marcin Rychcik / IDFX

Producent - Agnieszka Mankiewicz / IDFX

Produkcja - IDFX

Marcin Podolec - urodzony w 1991 roku w Jarosławiu; reżyser, autor komiksów, ilustrator, absolwent kierunku film animowany i efekty specjalne oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi; autor ośmiu albumów komiksowych wydanych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Francji i we Włoszech; laureat nagród komiksowych i filmowych; dwukrotny finalista Talentów Trójki; założyciel studia animacji Yellow Tapir Films.

Rafał Skarżycki – z wykształcenia filozof, z zawodu scenarzysta i pisarz. Pomysłodawca i współautor popularnych serii komiksowych np.: Jeż Jerzy, Tymek & Mistrz. Opublikował ponad dwadzieścia albumów komiksowych dla dzieci i dla dorosłych. Ma na koncie setki publikacji prasowych. Od 2013 lat publikuje cotygodniowy komiks Polska Mistrzem Polski w Dużym Formacie. Scenarzysta pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy (komedia dla dorosłych).

Należy do Koła Scenarzystów w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca w Storylab.po na kierunku scenariopisarstwo.

Hubert Zemler - wykształcony akademicko perkusista, kompozytor. Laureat brązowego medalu na Muzycznej Olimpiadzie w Korei (w kategorii perkusja solo); a przede wszystkim muzyk współtworzący kilka ważnych warszawskich zespolów sceny niezależnej. Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od free jazzu, muzykę współczesną, world music, rock i blues, po ambitny pop w zespole Natu.

Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą wytworzył własne, oryginalne brzmienie, poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. .

Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych w MKiDN: Katarzyna Zielińska

Partnerem projektu jest LOTTO.

Organizacja i Finansowanie: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Współorganizacja: agencja event marketingowa Ministry of Creativity/Fulscreen, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Brama Poznania ichot,  Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Wsparcie organizacji i finansowanie: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Stołeczne Warszawy, Miasto Toruń, Miasto Poznań

Patronaty:
Polski Komitet ds. UNESCO,

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak,
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski,

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Marszałek Województwa pomorskiego Mieczysław Struk

Patroni medialni: MULTIKINO, TVP Historia, TVP, Radio ZET, ZET Chilli, Culture.pl, Do Rzeczy, Superhistoria.pl, Historia Do Rzeczy, Co jest grane24, THINK TANK, Ströer, Kraków.pl,  Meeting Planner, Nowy Marketing, Dziennik Gazeta Prawna, co jest grane, art. info

O Muzeum

Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku w Ad Artis – Fundacji Sztuki SAR i od razu znalazł się na liście wieloletnich projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone, w ciągu 8 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.) ze względu na swoje walory edukacyjne. Film powstający wraz z każdą edycją projektu, prezentowany jest również na mniejszych pokazach odbywających się w całej Polsce – płyta z materiałami wysyłana jest łącznie w ponad 600 muzeów i służy do działań oświatowych przez cały rok, wzbogacając ofertę kulturalną tych instytucji. Z roku na rok wzrasta liczba odzyskanych przez Polskę, a utraconych podczas wojny dzieł – proporcjonalnie zwiększa się również liczba uczestników pokazów Muzeum Utraconego podczas corocznych Nocy Muzeów. Szacujemy, że od 2013 roku liczba osób, które widziały film Muzeum Utracone to ponad 1 100 000 uczestników, czyli około 330-360 tys. rocznie.

„Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest przecież pierwszym krokiem do jego odzyskania.”

Ciekawych, już teraz zapraszamy do wirtualnego muzeum  www.muzeumutracone.pl  Nie zapomnijcie znaleźć projektu również na Facebook'u  www.facebook.com/muzeumutracone Na Instagramie  www.instagram.com/muzeum_utracone

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg