logo_top.png
sklep.png
„Odwieczna magia Chin” - spotkanie z Joanną Strzelecką-Traczykowską i Januszem Traczykowskim
21.03.2018Hubert Smolarek644
grafika

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

21 kwietnia 2018 (sobota)

Godzina 13:00

Wstęp wolny!

Jest w Chinach ponoć takie przysłowie, że kto nie był na chińskim murze, nie może zostać… bohaterem. Toteż pęd do heroicznych dokonań jest olbrzymi. Codziennie  dziesiątki tysięcy Chińczyków i turystów z całego świata szturmuje zabytek, widoczny ponoć z kosmosu. Najczęściej jednak z Badaling, gdzie jest najlepiej zadbany i zachowany.  Prawie wszyscy  swoje „bohaterstwo„ utrwalają, robiąc „selfie” telefonem komórkowym na  kilkudziesięciocentymetrowym, ręcznym wysięgniku.

W tej miejscowości, niedaleko Pekinu, mur opada i wznosi się wśród gór. W sumie liczy 2400 kilometrów, ciągnąc się przez pięć prowincji od Shanhaiguan do Pustyni Gobi. Historia jego rozpoczęła się w  piątym wieku przed naszą erą, a podziwiane pozostałości pochodzą z epoki dynastii Ming. Mawiano nawet, że to najdłuższy na świecie cmentarz kryjący prochy wojów i wieśniaków, którzy zmarli z głodu i wycieńczenia, wciągając po zboczach kamienne bloki. Ale  nad tym dziś nikt się nie zastanawia. Najważniejsze być „bohaterem” i strzelić fotę na tle  jednego z ostatnich cudów świata.

Na wysokość jednego z wieżowców wznosi się olbrzymi napis „I love Szanghai” Trudno się z tym nie zgodzić. Szanghai Tower pnie się w górę i widoczny jest z każdego miejsca, komponując się także w pejzaż Starego Miasta, gdzie przepiękne, z drewnianą snycerką domy z rzeźbionymi dachami, wąskie alejki pełne sklepów, restauracyjek, kawiarni, herbaciarni, z łatwością pozwalają  na przeniesienie w dawne czasy cesarskich Chin z dynastii Ming i Qing.

- Gdzie  jest najlepsze na Starym Mieście  jedzonko? – pytamy Chińczyka

- Tam, gdzie największa kolejka - odpowiedział filozoficznie. Znaleźliśmy. Kolejka była długa. Słynne chińskie pierożki, palce lizać.

SZANGHAJ. Do portu lotniczego Szanghaj Pudong jechaliśmy słynną kolejką magnetyczną „Maglev”, osiągającą szybkość 430 km na godzinę. Nastawiliśmy się na wielkie, ekstremalne przeżycie.  I pełne rozczarowanie!. Wlokła się niemiłosiernie, przekraczając zaledwie 350 km/godz.

Film pt „Odwieczna magia Chin” i spotkanie z jego autorami Joanną Strzelecką-Traczykowską i Januszem Traczykowskim przybliży osobliwości Państwa Środka.

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg