Wystawa "Haiku Basho Matsuo (1644-1694) we współczesnej kaligrafii japońskiej"
09.10.2017Hubert Smolarek61

Haiku Basho Matsuo (1644-1694) we współczesnej kaligrafii japońskiej

Kamienica pod Gwiazdą

Wystawa czynna: 14 października – 12 listopada

Kurator: Katarzyna Paczuska

Japończycy uważają się za naród poetów, wrażliwych na piękno przyrody, zdolnych w trafnych słowach oddać jej subtelną urodę. Według tego poglądu język japoński jest bliski mowie natury, potrafi oddać szmer strumienia czy śpiew ptaków. W związku z tym poezja we wszystkich epokach zajmowała niezwykle ważne miejsce w kulturze Japonii. We współczesnej japońskiej poezji przeważają dwie formy poetyckie – waka (pieśń składająca się z 31 sylab) oraz haiku (z 17 sylab). Matsuo Bashō (1644-1694) jest jednym z najwybitniejszych japońskich poetów, znanym miłośnikom poezji na całym świecie, dzięki zwięzłym, a zarazem głębokim poematom siedemnastozgłoskowym – haiku. W pierwszym wersie poeta prezentuje na ogół obraz uniwersalny, odwieczny i ogólny, w drugim przechodzi nagle do tematu osobistego, chwilowego i szczegółowego. Niezwykle sugestywne utwory Matsuo Bashō odwołują się do naszych zmysłów. Te wyraziste obrazy zostały utrwalone w licznych dziełach  malarskich. Również dla współczesnych artystów twórczość Matsuo Bashō jest niewyczerpanym źródłem inspirtacji. Najbardziej bezpośrednim wyrazem czerpania z dorobku tego siedemnastowiecznego poety jest współczesna kaligrafia japońska. Łączy ona w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. W swojej idei opiera się na graficznym wyrazie, co pozwala na przekroczenie użytkowego charakteru i przeniesienie go w wymiar artystyczny. Jest ona połączeniem malarstwa, poezji, grafiki oraz kaligrafii w zachodnim rozumieniu tego słowa. Jest kwintesencją japońskiej kultury. W całej kulturze Dalekiego Wschodu, nie tylko japońskiej, dominuje rola systemu pisma nad słowem – dźwiękiem, jakim dany znak zostaje odczytany. Kaligrafię na wschodzie uważa się za najwyższą ze sztuk. Łączy ona w sobie obrazowość malarską, literackość znaczeń oraz urok pisma. Dzięki pracom artystów zrzeszonym w  AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture, na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą można zobaczyć współczesną interpretację twórczości Matsuo Bashō.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z AIACC – Association for International Advancement of Calligraphy Culture. Każda praca eksponowana w Kamienicy pod Gwiazdą wykonana została przez innego artystę. Podczas wernisażu wystawy Mistrzowie z Japonii zaprezentują widzom jak powstaje japońska kaligrafia.

Katarzyna Paczuska