sklep.png
Lato z archeologią
07.06.2018Hubert Smolarek481

Letnie spotkania z archeologią

Zajęcia prowadzone będą w siedzibie Działu Archeologii przy ul. Św. Jakuba 20a. Wszystkie warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat odbywać się będą w piątki o godzinie 11. W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w Dziale Archeologii (od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00), tel. (56) 660-56-58 lub   lub przyjście na własne ryzyko bez zgłoszenia.

Opłata za udział w zajęciach – bilet edukacyjny  - 7 zł (bilet należy zakupić w kasie któregokolwiek z oddziałów muzeum: Ratusz, Dom Kopernika, Muzeum Historii Torunia, Muzeum Podróżników, Muzeum Toruńskiego Piernika, Kamienicy pod Gwiazdą)

Terminarz spotkań:

06.07.2018 – Tajemnice pisma klinowego

Po poznaniu historii różnorodnych tabliczek glinianych z pismem klinowym i hieroglificznym oraz innymi sposobami zapisywania informacji w czasach prahistorycznych uczestnicy będą mogli wykonać własne tabliczki gliniane z zapisanymi tekstami wg alfabetu klinowego. Po wysuszeniu tabliczek uczestnicy warsztatów zabiorą je ze sobą.

13.07.2018 – Wariacje z mozaiką

Czym jest mozaika, kiedy i z czego układano pierwsze oraz jaka jest jej historia – to krótka informacja na początku warsztatów. Następnie przygotowanie własnego projektu i sprawdzenie się w precyzyjnym układaniu wymyślonej kompozycji.

20.07.2018 – I ja potrafię namalować mamuta

Po krótkim wprowadzeniu na temat paleolitycznego malarstwa przedstawiającego najstarsze malowidła i ryty paleolityczne z mamutami uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać swój malunek nawiązujący treścią i kompozycją do najstarszych malowideł sprzed kilkunastu tysięcy lat.

27.07.2018 – Odrobina piękna na co dzień. Ozdoby w starożytności

Proponujemy samodzielne wykonywanie kopii biżuterii wytwarzanej w północnej Polsce przed niemalże dwoma tysiącami lat. Dostarczamy materiały i narzędzia pomocne w tworzeniu kopii oraz fotografie oryginalnych ozdób, na podstawie których można będzie wykonać własną biżuterię i zabrać ją do domu. W trakcie warsztatów prowadzący przedstawi starożytne sposoby wytwarzania takich ozdób oraz opowie, kto je nosił i dlaczego.

03.08.2018 – Miska misce nierówna – o tym jak dawniej „garnki” lepiono

Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot.

10.08.2018 – Jak niegdyś domy budowano

Sumik, łątka, węgieł, zrąb – czyli jak niegdyś domy budowano - po krótkiej prezentacji różnych sposobów budowy domów drewnianych w pradziejach, uczestnicy będą mogli z przygotowanych elementów „zbudować” fragment domu w konstrukcji zrębowej, czy zaplanować i wybudować z klocków drewnianych,  dowolne budowle.

17.08.2018 – Smoki

Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

24.08.2018 – Rzymskie wyliczanki

W czasie zajęć przybliżona zostanie historia rzymskich cyfr. Uczestnicy będą mogli sprawdzić znajomość zasad zapisu oraz odczytu liczb w systemie rzymskim w formie gier i zabaw.