Lato z archeologią
27.06.2017Hubert Smolarek81

Lato z archeologią

Budynek ul. Jakuba 20 a

Terminy spotkań warsztatowych (dzieci od 6 lat):

1.08 Rzymska biżuteria

Krótkie wprowadzenie poprzedzi  samodzielne wykonywanie kopii biżuterii, w której gustowały panie, zamieszkujące nasze ziemie w okresie od I do V w. n.e. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się  w jaki sposób dawniej je wytwarzano oraz kto nosił te precjoza oraz dlaczego i jak je zdobywano..

Miejsce: siedziba Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu przy ul. Św. Jakuba 20a, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

4.08 Dawne gry Orientu

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najstarszymi grami wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu, a obecnymi w Kulturze Orientu i świata już od pradziejów. Drugą część zajęć wypełni mini-turniej wybranych gier.

8.08 Szalone freski

Zdobienie ścian znane jest od najdawniejszych czasów. Jednym ze sposobów jest pokrywanie ścian kolorowymi farbami. Zachwycamy się freskami, nie tolerujemy graffiti. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy przygotują własne projekty, które wykonają na dużych kartonach.

11.08 I ja potrafię namalować mamuta

Po krótkim wprowadzeniu na temat paleolitycznego malarstwa przedstawiającego najstarsze malowidła i ryty paleolityczne z mamutami uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać swój malunek nawiązujący treścią i kompozycją do najstarszych malowideł sprzed kilkunastu tysięcy lat.

18.08 Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego

Wielka była różnorodność  zajęć wykonywanych przez ludzi przed 2 500 lat. Umiejętności  posługiwania się różnymi narzędziami i bronią decydowały o poziomie życia poszczególnych mieszkańców lecz również całej społeczności grodu czy osady. Wybrane z tych czynności: rąbanie drzewa brązową siekierką, rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa, strzelanie z łuku, tkanie na krośnie, mielenie ziarna na mąkę w żarnie kamiennym lub budowę fragmentu ściany chaty,  uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własnoręcznie.

22.08 Życie codzienne w grodzie łużyckim

Grody kultury łużyckiej różniły się kształtem, wielkością i niejednokrotnie  sposobem ich wykorzystania. Podczas wprowadzenia zaprezentowane zostaną  między innymi sposoby konstrukcji wałów,   zabudowy wnętrza, używanych narzędzi i podstawowych, codziennych zajęć  ich mieszkańców. Następnie uczestnicy sami zbudują własny gród czy zagrodę z klocków oraz używając kopii sprawdzą jak działały narzędzia.

Miejsce: siedziba Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu przy ul. Św. Jakuba 20a, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

25.08 Smoki

Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

29.08 Rzymska biżuteria

Prelekcje z pokazami (młodzież od 15 lat, dorośli)

18.07.2017 (wtorek) – „Starożytne korzenie muzyki celtyckiej”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Między kakofonią wojny a nutami miłości.Muzyka celtycka bądź nią inspirowana jest dziś powszechnie znana i uwielbiana. Urokliwe nuty spokojnie płynących, melodyjnych strof pieśni w wykonaniu irlandzkiej piosenkarki Enyi słuchane są przez liczne rzesze wielbicieli. Jakie jednak były początki tej oryginalnej muzyki? Jakich wówczas używano instrumentów i jak wydawały dźwięki? W jakich sytuacjach na nich grywano i śpiewano pieśni? Na te pytania i wiele innych na temat początków Celtów i ich muzyki odpowiemy podczas pokazu.

25.07.2017 (wtorek) – „Toruńskie kamienice”, Biblioteka Muzeum i podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Każdy styl w architekturze ma swoje charakterystyczne cech, po których go rozpoznajemy. Na przykładzie toruńskich kamienic, wędrując  poprzez wieki i style pokazane zostanie jak zmieniał się ich wygląd. Każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić się w projektowaniu  własnej zabytkowej kamienicy.

01.08.2017 (wtorek) – „Najstarsze osadnictwo Torunia”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00

Opowieść dotyczy epoki kamienia. Jest to opowieść o najstarszych społecznościach zamieszkujących tereny Torunia. Naszą podróż w czasie zaczniemy od przedstawienia pierwszych mieszkańców naszego regionu, potocznie nazywanych „łowcami reniferów”, a zakończymy na pierwszych rolnikach.

08.08.2017 (wtorek) – „Kuchnia starożytnych Rzymian”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Co zazwyczaj jadali obywatele imperium rzymskiego przed dwoma tysiącami lat, jakie były ich ulubione potrawy i jak je przyrządzali? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść przepisów można będzie uzyskać podczas bogato ilustrowanej opowieści na temat kuchni antycznego Rzymu. Przedsmak niech stanowi przykład dania, uchodzącego wówczas za wyjątkowy delikates: nadziewane orzesznice, smażone w miodzie. Na szczęście wśród wielu obcych nam smaków można odnaleźć i takie, które przypadną nam do gustu, a na pewno będzie można nimi zaintrygować gości.

22.08.2017 (wtorek) – „Życie codzienne w grodzie łużyckim”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Grody kultury łużyckiej różniły się kształtem, wielkością i niejednokrotnie  sposobem ich wykorzystania. Na wykładzie zaprezentowane zostaną  między innymi sposoby konstrukcji wałów,   zabudowy wnętrza, używanych narzędzi i podstawowych, codziennych zajęć  ich mieszkańców. Wielkość i zakres prac wykonywanym w tym czasie świadczą o znacznym zakresie umiejętności, a także rozbudowanej strukturze społecznej wspólnot ludzkich.

29.08.2017 (wtorek) – „Rzymskie wyliczanki”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Rzymskie wyliczanki – w czasie zająć zostanie przybliżona historia rzymskich cyfr.  Następnie uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją znajomość zasad zapisu liczb w systemie rzymskim w formie gier i zabaw.

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu

(od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00), tel. 56/ 660 56 58 lub

Ilość miejsc ograniczona!!

Cena – 7 zł od osoby