Lato z archeologią
27.06.2017Hubert Smolarek44

Lato z archeologią

Budynek ul. Jakuba 20 a

Terminy spotkań warsztatowych (dzieci od 6 lat):

14.07. 2017 (piątek) – „Smoki, gady, potwory”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Smoki, gady i potwory. Jak wyglądały, czy były straszne? Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli poznać kilka smoczych legend oraz wykonać z gliny własne przedstawienia niezwykłych stworów.

21.07. 2017 (piątek) – „Mały mistrz garncarski”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Mały mistrz garncarski – to zajęcia warsztatowe skierowane do najmłodszej grupy wiekowej (6-10 lat). Po krótkim wprowadzeniu na temat najstarszych technik lepienia naczyń i sposobach ich zdobienia, uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać zaprojektowane przez siebie naczynie lub dowolny przedmiot.

28.07.2017 (piątek) – „Wariacje z mozaiką”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Czym jest mozaika, kiedy i z czego układano pierwsze oraz jaka jest jej historia – to krótka informacja na początku warsztatów. Następnie przygotowanie własnego projektu i sprawdzenie się w precyzyjnym układaniu wymyślonej kompozycji.

04.08.2017 (piątek) – „Dawne gry Orientu”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

W ramach zajęć uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najstarszymi grami wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu, a obecnymi w Kulturze Orientu i świata już od pradziejów. Drugą część zajęć wypełni mini-turniej wybranych gier.

11.08.2017 (piątek) – „I ja potrafię namalować mamuta”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Po krótkim wprowadzeniu na temat paleolitycznego malarstwa przedstawiającego najstarsze malowidła i ryty paleolityczne z mamutami uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać swój malunek nawiązujący treścią i kompozycją do najstarszych malowideł sprzed kilkunastu tysięcy lat.

18.08.2017 (piątek) – „Łuk, żarna, krosna, świder – codzienność grodu łużyckiego”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Wielka była różnorodność  zajęć wykonywanych przez ludzi przed 2 500 lat. Umiejętności  posługiwania się różnymi narzędziami i bronią decydowały o poziomie życia poszczególnych mieszkańców lecz również całej społeczności grodu czy osady. Wybrane z tych czynności: rąbanie drzewa brązową siekierką, rozpalanie ognia przy pomocy krzesiwa, strzelanie z łuku, tkanie na krośnie, mielenie ziarna na mąkę w żarnie kamiennym lub budowę fragmentu ściany chaty,  uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własnoręcznie.

25.08.2017 (piątek) – „Smoki, gady, potwory”, podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Prelekcje z pokazami (młodzież od 15 lat, dorośli)

18.07.2017 (wtorek) – „Starożytne korzenie muzyki celtyckiej”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Między kakofonią wojny a nutami miłości.Muzyka celtycka bądź nią inspirowana jest dziś powszechnie znana i uwielbiana. Urokliwe nuty spokojnie płynących, melodyjnych strof pieśni w wykonaniu irlandzkiej piosenkarki Enyi słuchane są przez liczne rzesze wielbicieli. Jakie jednak były początki tej oryginalnej muzyki? Jakich wówczas używano instrumentów i jak wydawały dźwięki? W jakich sytuacjach na nich grywano i śpiewano pieśni? Na te pytania i wiele innych na temat początków Celtów i ich muzyki odpowiemy podczas pokazu.

25.07.2017 (wtorek) – „Toruńskie kamienice”, Biblioteka Muzeum i podwórko wewnętrzne, godz. 11.00.

Każdy styl w architekturze ma swoje charakterystyczne cech, po których go rozpoznajemy. Na przykładzie toruńskich kamienic, wędrując  poprzez wieki i style pokazane zostanie jak zmieniał się ich wygląd. Każdy z uczestników będzie mógł sprawdzić się w projektowaniu  własnej zabytkowej kamienicy.

01.08.2017 (wtorek) – „Najstarsze osadnictwo Torunia”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00

Opowieść dotyczy epoki kamienia. Jest to opowieść o najstarszych społecznościach zamieszkujących tereny Torunia. Naszą podróż w czasie zaczniemy od przedstawienia pierwszych mieszkańców naszego regionu, potocznie nazywanych „łowcami reniferów”, a zakończymy na pierwszych rolnikach.

08.08.2017 (wtorek) – „Kuchnia starożytnych Rzymian”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Co zazwyczaj jadali obywatele imperium rzymskiego przed dwoma tysiącami lat, jakie były ich ulubione potrawy i jak je przyrządzali? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść przepisów można będzie uzyskać podczas bogato ilustrowanej opowieści na temat kuchni antycznego Rzymu. Przedsmak niech stanowi przykład dania, uchodzącego wówczas za wyjątkowy delikates: nadziewane orzesznice, smażone w miodzie. Na szczęście wśród wielu obcych nam smaków można odnaleźć i takie, które przypadną nam do gustu, a na pewno będzie można nimi zaintrygować gości.

22.08.2017 (wtorek) – „Życie codzienne w grodzie łużyckim”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Grody kultury łużyckiej różniły się kształtem, wielkością i niejednokrotnie  sposobem ich wykorzystania. Na wykładzie zaprezentowane zostaną  między innymi sposoby konstrukcji wałów,   zabudowy wnętrza, używanych narzędzi i podstawowych, codziennych zajęć  ich mieszkańców. Wielkość i zakres prac wykonywanym w tym czasie świadczą o znacznym zakresie umiejętności, a także rozbudowanej strukturze społecznej wspólnot ludzkich.

29.08.2017 (wtorek) – „Rzymskie wyliczanki”, Biblioteka Muzeum, godz. 11.00.

Rzymskie wyliczanki – w czasie zająć zostanie przybliżona historia rzymskich cyfr.  Następnie uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją znajomość zasad zapisu liczb w systemie rzymskim w formie gier i zabaw.

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje Dział Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu

(od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00), tel. 56/ 660 56 58 lub

Ilość miejsc ograniczona!!

Cena – 7 zł od osoby