Przygoda z malarstwem Dalekiego Wschodu - warsztaty plastyczne przy wystawie Droga w obraz z sosną i bambusem. Malarstwo Emilii Fujigaki
03.03.2017Grzegorz Bojanowski123

Emilia Fujigaki, Pełnia rozkwitu, fot. ze zbiorów artystki

Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35

1 marca – 20 kwietnia 2017

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na wystawie czasowej w kamienicy pod Gwiazdą można oglądać zwoje wykonane tuszem. Przedstawiają one najbardziej popularne tematy malarstwa dalekowschodniego. Są to pejzaże górskie z wodospadami, bambusy, sosny, kwiaty oraz postać legendarnego mnicha buddyjskiego Darumy (Bodhidharma).

Ich autorka, malarka Emilia Fujigaki urodziła się w Toruniu; mieszka od wielu lat w Japonii. Najczęściej przez nią malowanym motywem jest bambus. Początkujący adepci tradycyjnego malarstwa w technice suibokuga rozpoczynają naukę od bambusów. Jednocześnie temat ten staje się wyzwaniem dla mistrzów Dalekiego Wschodu na całe życie twórcze.

Warsztat plastyczny:

- Wprowadzenie (pokaz multimedialny) o nauce tradycyjnego malarstwa dalekowschodniego o tzw. Czterech  szlachetnych panach: bambusie, kwiecie śliwy, chryzantemie, orchidei.

- Analiza wybranych zwojów na wystawie czasowej.

- Pokaz czterech skarbów kaligrafa i malarza z Dalekiego Wschodu: kamieni, pałeczek tuszowych, pędzli, papierów.

- Ćwiczenia wprowadzające – rozcieranie tuszu, trzymanie pędzla, nabieranie tuszu, podstawowe kreski.

- Malowanie czarnym tuszem – szukanie odcieni szarości i czerni; od najjaśniejszych po najciemniejsze.

- Malowanie zwoju.

- Wykończenie prac – przystawianie pieczęci oraz inskrypcji.

Koszty uczestnictwa:

Opłata za warsztat: 6 zł bilet edukacyjny.

Zgłoszenia na zajęcia przyjmuje Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 56 660 56 32, 56 660 56 06