logo_top.png
sklep.png
Zakończenie prac remontowych w Muzeum Toruńskiego Piernika
19.04.2018Hubert Smolarek456
grafika

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Toruńskiego Piernika. Od kwietnia 2018 roku w ofercie muzeum dostępne są zupełnie nowe atrakcje. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z programu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II” na trzech kondygnacjach budynku powstały multimedialne, interaktywne przestrzenie poświęcone szeroko pojętej tematyce piernika. Realizacja projektu zamknęła się w kwocie 1,2 mln złotych.

Na parterze przewidziano ekspozycję „Aromatyczny świat surowców”, która w sposób atrakcyjny plastycznie, z wykorzystaniem szeregu multimediów, przybliża wiedzę na temat poszczególnych składników piernikowego ciasta (mąka, miód, przyprawy korzenne). Prezentowane są zarówno piernikowe surowce, środowisko, w którym występują, ale także sposób przygotowania piernika według najstarszej znanej receptury na piernik toruński.

 Pierwsze piętro zostało poświęcone piernikowym legendom, podaniom i klechdom. Goście będą mogli uczestniczyć w kilkunastominutowych pokazach, seansach, przeżywać przygody baśniowych postaci. Imponująca scenografia oraz nowoczesna prezentacja komputerowa tworzą razem niezapomniane widowisko.

Na drugim piętrze powstało specjalnie przystosowane do potrzeb muzeum pomieszczenie, w którym możliwa będzie organizacja warsztatów, pokazów, spotkań oraz projektów badawczych.

Wewnętrzny dziedziniec budynku został zaadaptowany na przeznaczony dla najmłodszych gości muzeum, piernikowy plac zabaw z chatką złej czarownicy pośrodku. Pełni on funkcje zarówno rekreacyjne jak i edukacyjne.

Ostatnim zrealizowanym zadaniem jest widowiskowy seans artystyczno-świetlny, wyświetlany na zewnętrznej ścianie budynku tzw. mapping, który tematyką nawiązuje do prezentowanych w muzeum treści. Pokaz widoczny również z ul. Szerokiej emitowany jest w weekendy (piątek-niedziela) w godzinach wieczornych.

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg