sklep.png
Powstanie nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu!
20.11.2017Hubert Smolarek571

W zlokalizowanych tuż obok dworca autobusowego Koszarach Bramy Chełmińskiej powstanie nowy oddział Muzeum OkręgowegoMuzeum Twierdzy Toruń. Całkowity koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest na kwiecień 2019 roku wyniesie około 22 milionów złotych. Aż 14,3 miliona złotych pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Głównymi założeniami projektu są przede wszystkim remont konserwatorski, przygotowanie wystawy muzealnej oraz adaptacja zarośniętych obecnie terenów wokół fortu dla potrzeb grup rekonstrukcyjnych oraz eksponowania sprzętu wojskowego. O wyborze twierdzy B-66 zdecydowała jego dogodna lokalizacja w samym sercu miasta i bliskość obleganej przez turystów starówki.

Ekspozycja obejmie okres od Władysława IV aż po XX-wieczne wykorzystanie fortu. Za pomocą najnowocześniejszych technik muzealnych, takich jak: ekrany dotykowe, liczne multimedia, modele, makiety czy efektowne grafiki, opowiedziana zostanie historia twierdzy Toruń najlepiej zachowanego pierścieniowego zespołu obronnego w Europie. Scenariusz wystawy przewiduje następujące zagadnienia: rozwój przestrzenny fortyfikacji; dzieje Torunia, gdy był on miastem przygranicznym; wpływ twierdzy na miasto; pruskie koncepcje fortyfikowania Torunia; garnizon twierdzy i jego wpływ na życie miasta; codzienność twierdzy; sylwetki wybitnych dowódców;  prezentację sprzętu związanego z twierdzą czy historię hali balonowej i lotnictwa.

Muzeum Twierdzy Toruń będzie siódmym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu po Ratuszu Staromiejskim, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, przechodzącym obecnie gruntowną rewitalizację Domu Mikołaja Kopernika oraz otwartym w 2015 roku Muzeum Toruńskiego Piernika.

Grudzień 2018