sklep.png
Adaptacja oficyn w Muzeum Toruńskiego Piernika
31.10.2017Justyna Nowak44

Muzeum Toruńskiego Piernika  przy ul. Strumykowej 4

Poszerzenie działalności kulturalno-edukacyjnej – adaptacja oficyn

Adaptacja oficyn w Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu jest możliwa dzięki funduszom z programu „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO – etap II” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.. Koszt adaptacji oficyn, dziedzińca wewnętrznego i mappingu wyniesie ok. 1,2 mln zł.

Przygotowany projekt adaptacyjny ma na celu zagospodarowanie trzech pomieszczeń oficyn, dziedzińca wewnętrznego i ściany zewnętrznej Muzeum Toruńskiego Piernika. Przy wykorzystaniu najnowszych środków multimedialnych i wystawienniczych, przygotowywana ekspozycja poszerzy prezentację stałą o wątki związane ze składnikami ciasta piernikowego (mąka, miód, przyprawy korzenne) oraz zagadnienia funkcjonowania piernika w opowieściach, bajkach, legendach, które jednocześnie stanowić będą podstawowy element części ekspozycyjnej adresowanej do najmłodszych gości Muzeum. Dla poszukujących nowych rozwiązań w muzealnictwie przewidziano strefę twórczych i kulinarnych eksperymentów w postaci Piernikowego Laboratorium. Widoczną na zewnątrz budynku zapowiedzią całej koncepcji będzie multimedialna projekcja świetlno – dźwiękowa (tzw. mapping), wyświetlana każdego wieczoru na bocznej ścianie sąsiedniego budynku. Dodatkowo na dziedzińcu wewnętrznym powstanie „piernikowy ogródek”. Miejsce to będzie spełniało funkcje edukacyjne i rekreacyjne.

Czerwiec 2018