sklep.png
Bruno Schulz. Artysta nienazwany
12.12.2018Hubert Smolarek185

Ekspozycja „Bruno Schulz. Artysta nienazwany” poświęcona jest twórczości Brunona Schulza oraz artystów, dla których dzieło tego wybitnego twórcy było inspiracją.

Na wystawie prezentowane są prace wielu wybitnych polskich artystów, dla których Schulz oprócz inspiracji do realizacji prac zaprezentowanych na wystawie, wyznaczał niejednokrotnie szerokie obszary twórczych poszukiwań. Wystawa obejmuje prace mistrzów malarstwa, grafiki, fotografii i rzeźby, m.in. Zdzisława Beksińskiego, Kiejstuta Bereźnickiego, Andrzeja Dudzińskiego, Piotra Dumały, Edwarda Dwurnika, Stasysa Eidrigeviciusa, Andrzeja Kaliny, Tadeusza Kantora, Janusza Krawczyka, Franciszka Maśluszczaka, Igora Mitoraja, Adama Myjaka, Tymona Niesiołowskiego, Rafała Olbińskiego, Krystyny Piotrowskiej, Wiesława Rosocha, Ireny Stankiewicz, Franciszka Starowieyskiego i Rolanda Topora.

Jest to kolejna odsłona niezwykłego projektu artystycznego – „W stronę Schulza”, który pomyślany jest jako hołd złożony jednemu z najbardziej oryginalnych polskich artystów XX wieku – Brunonowi Schulzowi. Inicjator i organizator wystawy – Fundacja Republika Marzeń prezentowała ją w Polsce m.in. w najważniejszych Muzeach Narodowych i Zamku Królewskim w Warszawie. Obecna jej odsłona – w Muzeum Okręgowym w Toruniu wzbogacona została o dzieła ze zbiorów toruńskich.

Wystawa „Bruno Schulz. Artysta nienazwany” dofinansowana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowana w ramach projektu Fundacji Republika Marzeń „Bruno Schulz. Artysta nienazwany”.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Matylda Podfilipska – młoda aktorka z Teatru im. Wilama Horzycy – będzie czytać tekst wspomnieniowy o Brunonie Schulzu Elli Schulz Podstolskiej oraz wiersz Tadeusza Różewicza „W świetle lamp filujących”.

Bruno Schulz. Artysta nienazwany

15 grudnia – 24 lutego 2019