sklep.png
Koto - złota era miecza japońskiego
01.06.2018Hubert Smolarek171

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Wystawa w terminie 22 czerwca - 7 października

Wernisaż 21 czerwca 2018

Godzina 17:00

Kurator:Katarzyna Paczuska

Japonia słynie na całym świecie ze swej sztuki i rzemiosła. Nigdzie indziej chyba nie połączono funkcjonalności z formą w sposób tak doskonały, nigdzie też nie zespolono tak ściśle rzemiosła ze sztuką.

Tworzenie dzieł sztuki i przedmiotów artystycznego rękodzieła podniesione zostało w feudalnej Japonii do rangi bliskiej obrzędowi religijnemu, który też często procesowi twórczemu towarzyszył. Niemało przyczynił się do tego buddyzm Zen, który odegrał w Japonii ogromną rolę w kształtowaniu sztuki i postaw z nią związanych. Może zresztą dzięki piedestałowi, na który została wyniesiona, jest nam ta sztuka tak bliska i oddziałuje na nas tak silnie, pomimo wielkich różnic kulturowych dzielących Japonię od Europy.

Gdy japońskie porty zostały otwarte na Zachód w 1854 roku, fale egzotycznych towarów importowanych zaczęły zalewać europejskie sklepy i magazyny. Zainteresowanie sztuką Japonii na Zachodzie Europy w drugiej połowie XIX wieku zaowocowało licznymi jej prezentacjami na wielkich wystawach oraz powstaniem wielu kolekcji sztuki tego kraju. Mimo to sztuka japońska i sama Japonia pozostaje w Polsce mało znana. Wystawa mieczy Koto jest znakomitym uzupełnieniem bogatych zbiorów eksponowanych w Kamienicy pod Gwiazdą. Czasy Kamakura, Muromachi i Azuchi – Momoyama przyniosły Krajowi Kwitnącej Wiśni wojnę domową i liczne wojny wewnętrzne. Nastąpił rozwój rzemiosł związanych z uzbrojeniem.

Wystawa ukazuje nie tylko to z czego Japonia słynęła najbardziej czyli militaria, ale także historię tego niezwykłego kraju. Sztuka kucia miecza osiągnęła wtedy apogeum.

Paweł Czopiński