sklep.png

Otwarcie 12 czerwca, godzina 17:00

Termin: 13 czerwca – 18 września 2018

Kurator: Magdalena Nierzwicka

„...Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia...Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody. Ale powodzenie musiałem sobie sam zdobywać, nie spadło mi ono z nieba. Trzeba było łapać każdą okazję i walczyć, naginać ją do swego życzenia i zmusić, by przygoda się udała...Całe życie grałem o najwyższą stawkę. I wygrałem, bo przegrać można tylko raz. Dziś, gdy spoglądam w przeszłość, jak w kalejdoskopie pojawiają się obrazy wspomnień, niecodzienni ludzie, przygody, miejsca, do których dotarłem, niebezpieczne sytuacje i radosne chwile, które przeżyłem, bo miałem ze sobą szczęście – przyjaciela.”

Tak mówił o swym niezwykłym życiu Tony Halik – Polak i Argentyńczyk, znany polski podróżnik, ekscentryczny reporter i korespondent amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC, ponadto autor książek, a także współtwórca niezwykle popularnych programów podróżniczych emitowanych przez polską telewizję.

Tony Halik - w rzeczywistości Mieczysław Sędzimir - przyszedł na świat 24 stycznia 1921 roku w Toruniu dlatego w tym mieście, w 2003 roku powstało Muzeum Podróżników, którego podstawą stały się eksponaty pochodzące z różnych stron świata, przywożone przez Tony’ego Halika i towarzyszkę jego podróży – Elżbietę Dzikowską.

W tym roku obchodzimy 20. rocznicę śmierci Tony’ego Halika, która stwarza okazją do zaprezentowania sylwetki i uczczenia pamięci tego znanego polskiego podróżnika. W magazynach muzealnych znajduje się duża ilość osobistych pamiątek Tony’ego Halika, dokumentów, nagród, fotografii, które będą mogły zilustrować jego życie. Będzie to również sposobność do zaprezentowania pasji zbieraczej Halika, który miał zamiłowanie do gromadzenia interesujących go przedmiotów, a w szczególności białej broni oraz nakryć głowy, zdobywanych podczas podróży po świecie.

Sierpień 2018