sklep.png

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Kurator: Robert Andrzej Dul, Magdalena Nierzwicka

Aranżacja plastyczna: Robert Andrzej Dul, Magdalena Nierzwicka

Przemierzyć Afrykę na rowerze, tak daleko jak się da, na ile starczy sił, pieniędzy i zdrowia… Tego niezwykłego zadania podjął się Jacek Herman-Iżycki w 1980 roku. W ciągu 11 miesięcy rowerowej podróży pokonał ponad 10 000 km, przemierzając piaski Sahary, sawannę i lasy równikowe Afryki, zdany jedynie na własne siły i życzliwość napotykanych po drodze osób. Wystawa "Rowerem przez Saharę i… jeszcze dalej" jest fotograficzną kroniką tej podróży, opartą na zdjęciach wykonanych przez autora. Ekspozycja wzbogacona zostanie o oryginalne obiekty etnograficzne, przyrodnicze i podróżnicze ze zbiorów Jacka Herman-Iżyckiego, pozyskane podczas wyprawy rowerowej w 1980 roku oraz kolejnych wypraw rowerem po Afryce. Wśród nich prezentowana będzie: biała broń i rzeźby z Afryki Środkowej i Wschodniej, naczynia z tykwy, skóry i plecionki, a także współczesna sztuka "recyklingowa" z Afryki.

Na wystawie przemierzamy z autorem Afrykę sprzed 35 lat… szlaki wiodące przez Saharę i Sahel, błotniste drogi afrykańskiego interioru, przeprawy pirogami przez wzburzone rzeki. Jacek Herman-Iżycki jest pierwszym Polakiem w historii, który przejechał całą Saharę na rowerze! Wystawa ukazuje trasę tej niezwykłej i historycznej podróży, odwiedzane miejsca, spotykanych ludzi i mijane po drodze krajobrazy. To nie tylko kronika podróży, ale także historia Afryki i zachodzących tam zmian w 2. połowie XX wieku.

Robert Andrzej Dul

Grudzień 2018