sklep.png
Toruń – życie nad Wisłą
24.10.2017Justyna Nowak447

Pocztówka z przełomu XIX/XX wieku, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu, MT/HN/I/1367/67

Muzeum Historii Torunia

Wystawa czynna: 11 listopada 2017 – 13 maja 2018

Kurator: Robert Żytkowicz

Bardzo dogodna lokalizacja Torunia zadecydowała o jego szybkim rozwoju. Czynnikiem niezwykle stymulującym było położenie miasta nad Wisłą. Na nadbrzeżu powstała osada zamieszkała między innymi przez rybaków, szyprów, flisaków, powstał  port z żurawiem, oraz przystań rybacka. W średniowieczu wybudowano łaźnie miejskie, które w okresie reformacji, w związku z obrona moralności, zamieniono na farbiarnie. Wykorzystywano glinę ze starorzecza do wyrobu cegieł, które służyły do budowy budynków miejskich. W Toruniu łączyły się szlaki handlowe z południa ze szlakami z północy i zachodu. Do miejskiego portu wpływały statki morskie a toruńscy kupcy, dzięki przynależności do Hanzy, wypłynęli na „szerokie wody” Bałtyku. Na tzw. Kępie Bazarowej powstała prężna osada zamieszkiwana przede wszystkie przez „ludzi rzeki” i tzw. partaczy – czyli rzemieślników nie zrzeszonych w cechach. Nie do przecenienia jest znaczenie Wisły w toruńskiej gospodarce – dawała pracę znacznej części społeczeństwa i możliwości zwielokrotnienia handlu miejskiego.

Niekiedy rzeka przysparzała problemów i kosztów miastu powodując podtopienia i niszcząc wielokrotnie most toruński, który był wielokrotnie odbudowywany. W XX wieku nadbrzeże wiślane i rzeka stała się miejscem rekreacji i spędzenia wolnego czasu. Powstało kąpielisko na Kępie Bazarowej, organizowano spływy, rejsy wycieczkowe, powstawały lokale gastronomiczne.

Na wystawie zaprezentujemy eksponaty z życia codziennego mieszkańców przedmieścia portowego, archiwalne dokumenty, grafiki , pocztówki i zdjęcia. Postaramy się cofnąć czas i pokazać jak wyglądało życie nad Wisłą mieszkańców grodu Kopernika.

Wystawa czasowa została przygotowana w związku z Rokiem Rzeki Wisły 2017.

Robert Żytkowicz

Grudzień 2018