Rzemiosła i rzemieślnicy w życiu mieszkańców Torunia
02.10.2017Hubert Smolarek67

Rycina pochodzi ze zbiorów Biblioteki Miejskiej w Norymberdze.

Ratusz Staromiejski, II piętro, skrzydło północne, Mała Galeria

Wystawa czynna: 7 października 2017 – 8 kwietnia 2018

Wernisaż 6 października o godzinie 17:00

Kurator: Romualda Uziembło

Aranżacja plastyczna: Tomasz Pietrzyk

Rzemieślnicze organizacje cechowe to nie tylko wspólnoty producentów artykułów na zbyt czy wykonawców usług. Poprzez statuty i rozporządzenia organizowały oraz porządkowały własne działania zawodowe. Dokumenty cechowe i brackie ustalały również organizację życia zawodowego ich członków. Regulowały obowiązki religijne, towarzyskie, normy społeczne czy powinności wobec miasta. Z czasem przedstawiciele cechów dopuszczeni zostali do władz i wpływali na politykę miasta. Rodzaj i ilość warsztatów rzemieślniczych, przez wieki, zależnie od potrzeb mieszkańców i rozwoju poszczególnych dziedzin produkcji, ulegała ciągłym zmianom. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną wyroby rzemieślników toruńskich od średniowiecza po okres międzywojenny XX w. i inne eksponaty ze zbiorów własnych muzeum oraz dokumenty miejskie, cechowe i brackie pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu.

Wystawa jest piątą z cyklu prezentacji rzemiosł toruńskich przygotowanych w naszym muzeum.

Romualda Uziembło

Zapraszamy rodziny z dziećmi oraz osoby indywidualne na zajęcia edukacyjne przy wystawie ,,Rzemiosła i rzemieślnicy w życiu mieszkańców Torunia”

4 listopada (sobota), godz. 10.00 – Moja sakiewka – kim byli szewc, rymarz, kaletnik

18 listopada (sobota), godz. 10.00 – Freski w kościołach i domach średniowiecznego Torunia