Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele
25.09.2017Hubert Smolarek113

„Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”

Piwnica Gdańska Ratusza Staromiejskiego

Wystawa czynna 30.09.2017- 15.06.2018

Otwarcie: 29.09.2017 godzina 14:00

Kurator: Justyna Matella, Michał Kłosiński

Do czerwca przyszłego roku Dom Mikołaja Kopernika będzie niestety zamknięty. Nastąpi długo oczekiwany remont i realizacja nowej wystawy stałej odpowiadającej oczekiwaniom i wymogom wystawienniczym XXI w. Trudno jednakże wyobrazić sobie Toruń bez Mikołaja Kopernika. Dlatego też, i torunianie, i nasi goście będą mieli możliwość obcowania z wystawą poświęconą słynnemu synowi naszego miasta.. Duża cześć obiektów pokazywanych na dotychczasowej wystawie w kamienicach przy ul. Kopernika 15 i 17 udostępniona zostanie w piwnicy gdańskiej Ratusza Staromiejskiego. Obiekty jednak pokazane zostaną w nowej aranżacji. Dodatkowo, jako element otwierający wystawę zaprezentowany zostanie wybór rzeźb, na co dzień niepokazywanych, wybitnych polskich artystów z przedstawieniami astronoma. Będą to m.in. duże realizacje Alfonsa Karnego, Kazimierza Żywuszko, Bronisława Chromego czy Józefa Niedźwiedzkiego. Całość ekspozycji będzie miała charakter modułowy, tak by w poszczególne jej części „wpisać” opowieść o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika. Ważną częścią będzie ta, dotycząca rodzinnego miasta astronoma, ukazująca atmosferę i charakter Torunia przełomu średniowiecza i renesansu. Ze specjalną atencją autorzy wystawy potraktowali fragment związany z historią Domu Kopernika. Ambicją było jak najbardziej możliwie odtworzenie atmosfery kamienicy usytuowanej przy dawnej ulicy Św. Anny 15, dziś ulicy Kopernika 15. Wystawa nasycona będzie również zabytkami kultury materialnej, prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczna ceramika, naczynia, klepkowe, monety). Dodatkowym walorem wystawy będą specjalne punkty aktywizujące (bicie monety, pisanie gęsim piórem, przygotowanie mieszanek leczniczych, przymierzanie kopii strojów z epoki) dające odbiorcom możliwość w interaktywny sposób lepszego poznania i zrozumienia tak wybitnej i wszechstronnej postaci, jaką był Mikołaj Kopernik.

Michał Kłosiński