logo_top.png
sklep.png
Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała
03.04.2017Justyna Nowak766
grafika

 

Ida Badus Buda, Historia Dżapatuana: atak tygrysa w lesie, 1935-1939, fot nadesłane

 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna: 8 kwietnia – 28 maja 2017

Kurator i aranżacja: Magdalena Nierzwicka

 

Pasja Krzysztofa Musiała

Od lat wielką pasją Krzysztofa Musiała pozostaje sztuka pochodząca z Bali, magicznej wyspy wchodzącej w skład archipelagu indonezyjskiego. Słynie ona nie tylko ze wspaniałej przyrody, ale również z bogactwa rodzimych obrzędów. Krzysztofa Musiała zafascynowali przede wszystkim jej mieszkańcy oraz ich wszechstronny talent do sztuki. Mówi o nich w następujący sposób: – Recepcjonista w hotelu okazuje się także malarzem, pokojówka tańczy w zespole, a kierowca taksówki gra na instrumencie galeman. Co ciekawe, 90% malarzy z Bali to samouki, kształcą się sami albo uczą od innych malarzy.

Sztuka balijska w Muzeum Podróżników

W Muzeum Podróżników można obejrzeć wybrane obiekty z imponującej już dziś kolekcji balijskiej Krzysztofa Musiała, którą tworzy malarstwo, tkanina i rzeźba. Wystawę podzielono na dwie części: sakralną i świecką. W strefie sacrum znajdują się eksponaty poświęcone rytuałom i bóstwom, zaś w profanum przedmioty z codziennego życia mieszkańców.

Tkaniny, malarstwo i rzeźba

Istotną rolę na Bali odgrywają tkaniny. Jedne posiadają charakter rytualny i wykorzystywane są podczas sprawowania obrzędów i uroczystości religijnych. Inne natomiast, pozbawione magicznej mocy, tworzą element stroju mężczyzn i kobiet. Wysokiej jakości jedwabie oraz brokaty zdobione srebrną i złotą nicią od zawsze stanowiły o statusie społecznym ich właścicieli. Malarstwo reprezentują obrazy nawiązujące z jednej strony do bóstw i eposów indyjskich, a z drugiej ilustrujące życie codzienne. Bardzo cenną częścią kolekcji są rysunki z lat 30. XX w. pochodzące z dawnego zbioru słynnej antropolog – Margaret Maed. Ciekawym przykładem rzeźby balijskiej w kolekcji Krzysztofa Musiała jest panel okienny z Śiwą z około 1880 r. Interesującą grupę obiektów stanowią ponadto przykłady figur ludzi i zwierząt inspirowane europejskim art déco.

 

 

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Polecamy
dom eskenów_resize.jpg
dom mk_resize.jpg