Sztuka Bali z kolekcji Krzysztofa Musiała
03.04.2017Justyna Nowak516

Ida Badus Buda, Historia Dżapatuana: atak tygrysa w lesie, 1935-1939, fot nadesłane

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wystawa czynna: 8 kwietnia – 28 maja 2017

Kurator i aranżacja: Magdalena Nierzwicka

Pasja Krzysztofa Musiała

Od lat wielką pasją Krzysztofa Musiała pozostaje sztuka pochodząca z Bali, magicznej wyspy wchodzącej w skład archipelagu indonezyjskiego. Słynie ona nie tylko ze wspaniałej przyrody, ale również z bogactwa rodzimych obrzędów. Krzysztofa Musiała zafascynowali przede wszystkim jej mieszkańcy oraz ich wszechstronny talent do sztuki. Mówi o nich w następujący sposób: – Recepcjonista w hotelu okazuje się także malarzem, pokojówka tańczy w zespole, a kierowca taksówki gra na instrumencie galeman. Co ciekawe, 90% malarzy z Bali to samouki, kształcą się sami albo uczą od innych malarzy.

Sztuka balijska w Muzeum Podróżników

W Muzeum Podróżników można obejrzeć wybrane obiekty z imponującej już dziś kolekcji balijskiej Krzysztofa Musiała, którą tworzy malarstwo, tkanina i rzeźba. Wystawę podzielono na dwie części: sakralną i świecką. W strefie sacrum znajdują się eksponaty poświęcone rytuałom i bóstwom, zaś w profanum przedmioty z codziennego życia mieszkańców.

Tkaniny, malarstwo i rzeźba

Istotną rolę na Bali odgrywają tkaniny. Jedne posiadają charakter rytualny i wykorzystywane są podczas sprawowania obrzędów i uroczystości religijnych. Inne natomiast, pozbawione magicznej mocy, tworzą element stroju mężczyzn i kobiet. Wysokiej jakości jedwabie oraz brokaty zdobione srebrną i złotą nicią od zawsze stanowiły o statusie społecznym ich właścicieli. Malarstwo reprezentują obrazy nawiązujące z jednej strony do bóstw i eposów indyjskich, a z drugiej ilustrujące życie codzienne. Bardzo cenną częścią kolekcji są rysunki z lat 30. XX w. pochodzące z dawnego zbioru słynnej antropolog – Margaret Maed. Ciekawym przykładem rzeźby balijskiej w kolekcji Krzysztofa Musiała jest panel okienny z Śiwą z około 1880 r. Interesującą grupę obiektów stanowią ponadto przykłady figur ludzi i zwierząt inspirowane europejskim art déco.

Sierpień 2017