Piotr Michałowski (1800-1855). Malarstwo i rysunek
27.02.2017Justyna Nowak293

Piotr Michałowski, Krakus na koniu, fot. Andrzej Skowroński

Ratusz Staromiejski, sala wystaw czasowych, II p.

Wernisaż: 17 marca, godzina 17:00
Wystawa czynna: 18 marca 2017 - 21 maja 2017
Kuratorzy: Anna Król

W Muzeum Okręgowym w Toruniu będzie można oglądać monograficzną wystawę Piotra Michałowskiego, najwybitniejszego przedstawiciela polskiego malarstwa okresu romantyzmu.

Spadkobierca Napoleona

Ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość, Michałowski zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Brawurowe sceny z wojen napoleońskich (przede wszystkim Bitwa pod Somosierrą), choć malowane nie z perspektywy uczestnika, lecz raczej duchowego spadkobiercy napoleońskiej legendy, do dziś funkcjonują jako ilustracja tych historycznych wydarzeń.

Niezwykły portret

Wśród dzieł zaprezentowanych na wystawie znajdą się te, dzięki którym Michałowski zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także Portret Kardynała (ok. 1846–1848) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Prócz obrazów olejnych, na wystawie pojawią się również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty. Szkicownik towarzyszył Michałowskiemu niemal wszędzie; szkicował i notował podczas pobytów na wsi, podczas studiów w Krakowie i Getyndze, podczas licznych podróży po Europie. Wszechstronnie wykształcony, Michałowski czerpał inspirację dla swoich obrazów nie tylko z otaczającego go świata, ale i z dzieł zgromadzonych w największych europejskich muzeach: obrazów Rembrandta, Velázqueza, van Dycka czy Holbeina.

Najważniejsze dzieła

Wystawa „Piotr Michałowski: niezależny, bezinteresowny, wolny” prezentuje, odwołując się do inspirujących esejów Mieczysława Porębskiego, w kilku przestrzeniach, zatytułowanych kolejno: Szkicownik, Dom / Rodzinne, Dom / Modele, Historia / Wódz / Jezdziec, Sztuka / Velázquez, Dom / Portrety zwierzat najważniejsze wątki i tematy jego twórczości. Michałowski malował dla siebie, poza jakimkolwiek oficjalnym obiegiem sztuki, niezależny, bezinteresowny, wolny.

Patroni medialni:

Marzec 2017